Vládní ústavní novela o přímé volbě hlavy státu popisuje způsob volby a předpokládá rozšíření výčtu důvodů pro prezidenta. Pozměňovací návrhy, o nichž budou poslanci hlasovat, podali sociální demokraté a komunisté. Týkají se hlavně pravomocí. Neshody trvají ve jmenování bankovní rady České národní banky.
Změny v řádu milionů
Sama koalice nemá sílu ve sněmovně ústavní novelu prosadit, hlasy opozice jsou nutné. K přijetí předlohy je nutných nejméně 120 hlasů. Pokud by ji sněmovna schválila, ještě složitější situace by patrně nastala vzhledem k rozložení sil v Senátu.Při hlasování o návrhu státního rozpočtu poslanci posoudí návrhy vesměs opozičních poslanců na přesuny peněz v objemu téměř 15 miliard korun. Předpokládá se, že většina z nich schválena nebude. Klíčový rozpočtový výbor doporučil poslancům schválit jiné změny jen v objemu 12 milionů korun.
Návrh hospodářského plánu předpokládá, že stát by měl v příštím roce vybrat celkem 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,19 bilionu. Počítá ale patrně s nereálným růstem ekonomiky o 2,5 procenta. Podle poslední prognózy však růst zpomalí na jedno procento, což by zkrátilo příjmy o 17 až 18 miliard korun. Ministerstvo chce ještě počkat na lednovou prognózu. V případě nepříznivého vývoje by vláda případně předstoupila před sněmovnu s novelou zákona o státním rozpočtu, která by novou situaci odrážela.
Opozice vládní předlohu kritizuje. Upozorňuje mimo jiné na to, že je postavena na nerealistických prognózách. Přestože opoziční poslanci rozpočet nepodpoří, koalice má ve sněmovně dostatek hlasů, aby byl schválen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp