Některá občanská sdružení jsou nepřehledná a financují závody drahých aut
Podle nového zákona budou peníze z hazardní daně rozděleny rovným dílem mezi stát, obce, a občanská sdružení. Jedná se o osm miliard korun.
Deník Právo upozorňuje na to, že sdružení jsou nepřehledná a podporují charitu jen ze čtyř procent. Většina peněz se posílá na sport, často je ale dostanou zpátky účastníci hazardního byznysu nebo spřátelené skupiny. Financují se z nich závody drahých aut, golfová hřiště nebo sportovní zájezdy do exotických zemí.
Poslanci také zrušili výběr poplatků za hrací automaty a videoterminály. „Obce tedy nedostanou ani těch 1,1 miliardy za koncové přístroje videoterminálů, ani 800 miliónů za výherní automaty, co dostávaly letos," vysvětlil Farský Právu.
Situaci by mohli zachránit senátoři, myslí si Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) označil přijatý zákon za zmatečný a prý ztíží administrování hazardní daně a poplatků. Situaci by prý mohli zachránit senátoři, kteří by mohli zákon s pozměňovacími návrhy vrátit poslancům k přepracování.
„Daleko více než koaliční podraz je to podraz poslanců ODS a ČSSD na komunální zastupitele ODS a ČSSD, kteří v obcích obracejí každou korunu a bojují s hazardem. A jejich vlastní poslanci jim schválí něco, co je obírá o peníze a nahrává hazardu," řekl Kalousek deníku Právo.
Babákův návrh podpořili především poslanci z klubů ODS, ČSSD, všichni komunisté a tři poslanci VV. Obhajují to tím, že prý chtěli pomoci sportovním svazům a postiženým. Sám Babák pro svůj návrh nehlasoval.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe