Vzorné kladení věnců
Skutečností je, že z hlediska pravomocí je role prezidenta republiky spíše formální. Často se o naší hlavě státu mluví především jako o kladeči věnců. Co tedy bude obsahem případné předvolební kampaně před samotnou přímou volbou? Spor o to, kdo věnce bude klást lépe?
Politolog Tomáš Lebeda Palackého univerzity v Olomouci vidí zásadní slabiny české politiky někde jinde. „Hlavní problém jsou spíše nestabilní vlády, a to od roku 1996 do roku 2008. To je reálný problém. Nebezpečí nestability je nyní zažehnáno a my řešíme prezidenta. Právě přímá volba to může ještě jednou nabourat. Přímo zvolený prezident bude moci oslabovat vládou zvolenou nepřímo," uzavírá námitky Lebeda.
SLEDUJEME téma: Přímá volba prezidenta
Politologové se shodují, že politikové chtějí v době nepopulárních reforem sklidit alespoň nějaké body a vyjít vstříc veřejnému mínění. Někteří to označují přímo za populismus, nebo alespoň nedostatek odvahy postavit se otevřeně proti.
Politolog Zdeněk Zbořil také připomíná slova tvůrce americké ústavy Benjamina Franklina: „Veřejné mínění často není vůbec veřejné, a ještě častěji není ani míněním".
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp