Průlom a převrat: Pod ministrem ODS chystají zákon o zabavování majetku

27.05.2013 6:41 | Zprávy

Tým Ministerstva spravedlnosti právě pracuje na tom, jak zatočit s neoprávněným obohacováním. Lidé, jejichž majetek výrazně přesahuje jejich příjmy, by podle chystaného návrhu zákona museli věrohodně doložit, jak peníze získali. Původ peněz by tak poprvé museli dokazovat jejich vlastníci, ne státní orgány.

Průlom a převrat: Pod ministrem ODS chystají zákon o zabavování majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podrobnosti, jak by se mohl "odčerpávat zabavený majetek", u něhož existuje podezření, že pochází z trestné činnosti, nyní podle informací Lidových novin vymýšlí na Ministerstvu spravedlnosti. Přesné parametry mají být hotovy do konce roku.

"Navrhovaná právní úprava bude mířit na situace, kdy je zřejmé, že majetek pochází z nelegitimních zdrojů, nicméně to nelze prokázat ve standardním trestním řízení," řekl LN náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) František Korbel. Spolu s finančními specialisty nyní přemýšlejí, jak s podezřelým majetkem naložit. Zda jej stát odebere přímo, nebo by podléhal výraznému zdanění. V návrhu se píše i o tom, že se peníze nemají rozplynout ve státním rozpočtu, mohly by například putovat na pomoc obětem trestných činů.

"Hledáme, jak zabavit sporný majetek, když to nejde v trestním řízení," připouští vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a dodává, že to souvisí i s případným zavedením majetkových přiznání pro odsouzené, kteří nedoloží původ majetku. Na mezery v zabavování nelegálního majetku poukazuje i prezident Miloš Zeman. "Největším trestem pro mafiána není vězení, ale zabavení majetku," řekl minulý týden.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Dětský koutek opět otevírá své brány

10:34 Zoo Liberec: Dětský koutek opět otevírá své brány

Ve čtvrtek 1. května se po více než půl roce opět otevře Dětský koutek v Lidových sadech veřejnosti.…