Průlom a převrat: Pod ministrem ODS chystají zákon o zabavování majetku

27.05.2013 6:41 | Zprávy

Tým Ministerstva spravedlnosti právě pracuje na tom, jak zatočit s neoprávněným obohacováním. Lidé, jejichž majetek výrazně přesahuje jejich příjmy, by podle chystaného návrhu zákona museli věrohodně doložit, jak peníze získali. Původ peněz by tak poprvé museli dokazovat jejich vlastníci, ne státní orgány.

Průlom a převrat: Pod ministrem ODS chystají zákon o zabavování majetku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podrobnosti, jak by se mohl "odčerpávat zabavený majetek", u něhož existuje podezření, že pochází z trestné činnosti, nyní podle informací Lidových novin vymýšlí na Ministerstvu spravedlnosti. Přesné parametry mají být hotovy do konce roku.

"Navrhovaná právní úprava bude mířit na situace, kdy je zřejmé, že majetek pochází z nelegitimních zdrojů, nicméně to nelze prokázat ve standardním trestním řízení," řekl LN náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) František Korbel. Spolu s finančními specialisty nyní přemýšlejí, jak s podezřelým majetkem naložit. Zda jej stát odebere přímo, nebo by podléhal výraznému zdanění. V návrhu se píše i o tom, že se peníze nemají rozplynout ve státním rozpočtu, mohly by například putovat na pomoc obětem trestných činů.

"Hledáme, jak zabavit sporný majetek, když to nejde v trestním řízení," připouští vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a dodává, že to souvisí i s případným zavedením majetkových přiznání pro odsouzené, kteří nedoloží původ majetku. Na mezery v zabavování nelegálního majetku poukazuje i prezident Miloš Zeman. "Největším trestem pro mafiána není vězení, ale zabavení majetku," řekl minulý týden.

Jde o miliardy korun

Odborníci na finanční kriminalitu tvrdí, že opatření by postihlo až desítky miliard příjmů, které majitel neumí věrohodně vysvětlit - takzvaných UFO zisků. Týkat by se mělo stovek lidí.

"Zajišťování výnosů z trestné činnosti je prioritou," uvedl policejní prezident Martin Červíček. Jeho slova lze doložit i čísly, za první čtyři měsíce obstavili kriminalisté majetek za 3,2 miliardy korun. Chystaná úprava už podobně funguje v některých evropských zemích, třeba na Slovensku, ve Velké Británii, Itálii nebo Belgii.

Úředníci počítají i s tím, že novinka vyvolá i negativní odezvu. "Odpůrci považují tyto nástroje za prolomení presumpce neviny," upozorňuje text vládní protikorupční strategie pro rok 2013 a 2014, ve které se kabinet zavazuje tuto úpravu přijmout.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Šmírování

Četl jsem o návrhu evropské komise, kterým chce zavést plošné šmírování lidí a kontrolovat jejich osobní komunikaci. To jako vážně? Nemyslíte, že to už je hodně přes čáru? Co nějaká ochrana soukromí? A jak moc je reálné, že tento návrh komise projde? Bude se o něm nějak hlasovat? A jestli ano, jak s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hájíte vraha Kozáka, hanba. Konflikt matky Šimůnkové s Fialovou ženou. Jen na PL

11:51 Hájíte vraha Kozáka, hanba. Konflikt matky Šimůnkové s Fialovou ženou. Jen na PL

Místo poučení, jak příště zabránit střílení do lidí, vláda řeší, jak vymyslet kšeft pro neziskové or…