Neustále dochází k novelizaci trestních a přestupkových předpisů, zavádí se nová opatření, a přesto si všichni lámeme si hlavu nad tím, jak v této oblasti obecně posílit kontrolní a bezpečnostní mechanismy. Zatímco někdo tropí výtržnosti a vyvolává násilné potyčky, jiný dává přednost krádežím, u kterých často ničí soukromý i veřejný majetek. Krade se všelicos – mobily, auta, finanční hotovost, vybavení v bytech i data v počítačích. Oblíbeným „terčem zájmu“ jsou i kovy.
Není to jen kus kovu
Krádeže kovů jsou nejenom na severu Čech velmi rozšířené. Neztrácí se jen pouhé kusy kovů, které i my sami v rámci třídění odpadů odvážíme do sběrných dvorů. Ztrácí se litá kola na osobních autech, cirkulárky, přímotopy, katalyzátory.
Takzvaným šroťákům je přitom jedno, jestli ukradnou (a u toho často i poničí) soukromý nebo veřejný majetek. Města a obce přicházejí o poklopy od kanálů, kovové odpadkové koše, dopravní značky. Ztrácí se plechové ploty u rodinných domků či zemědělských a průmyslových podniků. Mizí měděné kabely a kolejnice na železnicích. Vykrádají se i samotné sběrny či výkupny. Škoda se na mnoha místech šplhá do tisíců či stovek tisíců korun. Poničený majetek však na mnoha místech již ohrožuje i bezpečnost lidí. Dopátrat se pachatele je přitom často velmi složité, pokud tedy není chycen přímo při činu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pravybreh.cz