Co bude po volbách?
Spojoval je například odpor k Lisabonské smlouvě, antidiskriminačnímu zákonu a podpora Václava Klause, ačkoli se v některých svých postojích i hlasováních lišili. Někteří z nich dokonce zvedli ruku pro pád vlády Mirka Topolánka. Bylo velmi pravděpodobné, že strana je již na kandidátky do sněmovny znovu neumístí. Co budou po skončení svého mandátu dělat? Na to se jich zeptala redakce ParlamentníchListů.cz.
Související:
Posun v ODS mě motivuje, podmíněně se k ní voličsky vracím, říká Klaus
Zpět na zamini
Vcelku jasno už mají Jan Schwippel a Eva Dundáčková. Schwippel, který společně s Vlastimilem Tlustým hlasoval pro pád Topolánkova kabinetu, se vrátí na ministerstvo zahraničí, kde pracoval již v minulosti. „Na devadesát procent je jisté, že budu pracovat na zamini," řekl ParlamentnímListům.cz. Schwippel tak zůstává ve svém oboru, protože ve sněmovně se zabýval zahraniční politikou v zahraničním výboru.
Před svým zvolením do sněmovny pracoval na ministerstvu zahraničí a před tím působil v zahraničním odboru Kanceláře prezidenta republiky v prvním funkčním období Václava Klause. Schwippel ovládá němčinu, francouzštinu, angličtinu, ruštinu a má i základy italštiny.
Do aktivní politiky se bývalý člen ODS v dohledné době vrátit nechystá. Comeback plánuje pouze v případě, že by prezident Václav Klaus po skončení prezidentské funkce šel zpět do stranické politiky a o jeho služby by projevil zájem.
Zpět k advokacii
Právnička Eva Dundáčková obnoví činnost ve své advokátní kanceláři. V tuto chvíli se domnívá, že se již do politiky nevrátí, i když zůstává členkou ODS. Změnu ve vedení ODS komentuje příznivě: „Petr Nečas je pro ODS dobrá tvář. Je nejkonzervativnější a nejpravicovější osobou, kterou může v současnosti ODS nabídnout." Dundáčková by byla ráda, kdyby Nečas lídrem a předsedou strany zůstal natrvalo.
Mám šest variant
Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Alena Páralová zatím nemají úplně jasno, co budou po volbách dělat. „Mám šest variant, které zvažuji, a rozhodnu se až po volbách," řekl naší redakci Tlustý. Zatím na žádnou politickou funkci nekandiduje a ani to neplánuje. „Naděje na odvrácení katastrofy se zvyšuje, ale je již pozdě. Ke změně v ODS mělo dojít mnohem dříve," komentuje Nečasův nástup Tlustý, který byl kvůli kandidatuře do Evropského parlamentu za hnutí Libertas z ODS vyloučen.
Otázka dobrá. Odpověď neznám
„To je dobrá otázka," reagoval se smíchem na to, co bude dělat, až skončí ve sněmovně poslanec a člen ODS Juraj Raninec, který byl společně se Schwippelem a Tlustým členem tvrdého jádra rebelů, které koordinovalo své hlasování. Avšak Raninec na rozdíl od Schwippela a Tlustého nakonec nepodpořil vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě. Raninec se chce živit jako právník, konkrétní místo však nemá a rozhodne se až po volbách. Nevylučuje, že by mohl pracovat ve veřejné správě.
Výměna Topolánka? Pozdě
„Je dobře, že se potvrdilo to, co jsme po celou dobu o Topolánkovi říkali," řekl Raninec o výměně ve vedení ODS. „Bohužel je to pozdě a změny, jsou nedostatečné, což se projeví ve volbách," dodal Raninec, který v tomto směru sdílí názor se Schwippelem.
Na nedostatečné změny ve vedení ODS si nedávno postěžoval i zakladatel ODS Václav Klaus. Raninec zatím v ODS setrvá. O svém vystoupení by uvažoval například v případě ustavení velké koalice. Svůj návrat do politiky nevylučuje, ale zařídí se podle toho, jak se bude vyvíjet politická situace.
Alena Páralová, která na protest proti přijetí Lisabonské smlouvy vystoupila z ODS, bohužel nezvedala telefon a ani nereagovala na SMS. Již dříve však nevyloučila svou případnou kandidaturu do Senátu. Mohla by se tak možná střetnout se svým stranickým exkolegou Jiřím Stříteským, který hlasoval pro Lisabon.
„Zatím jsem se ještě nerozhodla, zda budu kandidovat. Mohu ale říct, že to vážně zvažuji," konstatovala před časem poslankyně Alena Páralová. Při parlamentních volbách v roce 2006 byla díky své opozici vůči Topolánkovi na nevolitelném pátém místě na kandidátce. Avšak díky velkému množství preferenčních hlasů se do Poslanecké sněmovny nakonec dostala.
Související:
Cesta k vyhubení přeběhlíků: John navrhuje pokutu 7 milionů
Přeběhlíci Klausovi nevadí. Komunisté ale ano
Foto: tlusty.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík