Šance na reformy se nemusí opakovat, apeloval na poslance Klaus

07.09.2010 11:43 | Zprávy

Václav Klaus dnes vystoupil v Poslanecké sněmovně. Apeloval před poslanci na to, aby udělali takové reformy veřejných financí, které by lidem této země sloužily. „Tuto reformu zůstali politici našim občanům dlužni,“ připomněl Klaus. Varoval také před tím, aby poslanci mechanicky přebírali legislativu od Evropské unie, která by zaplevelovala naši legislativu, ale k chodu státu není důležitá.

Šance na reformy se nemusí opakovat, apeloval na poslance Klaus

Hned na počátku Klausova projevu ve sněmovně došlo k malému faux pas. Nefungovaly totiž sněmovní mikrofony u debatního pultíku. Poslance to poněkud pobavilo, naopak prezidenta to vůbec nevyvedlo z míry. Porucha techniky ale naštěstí netrvala moc dlouho.

Jen premiér Petr Nečas utrousil v ten moment s úsměvem vtipnou poznámku: "Tohle by se na vládě nestalo, pane prezidente."

„Snad je nyní už vše v pořádku. Já už si odpustím to oslovení, dámy a pánové," řekl posléze Klaus.

Poté připomněl, že to je poprvé, co nebyla od roku 1918 do sněmovny zvolena lidová strana, ale naopak lidé dali důvěru novým stranám, a tím došlo k překreslení politické mapy, neboť dvě v posledním dvacetiletí nejsilnější strany na levici a pravici výrazně oslabily na úkor stran nových, které naopak získaly velmi silný mandát. 

„Jsem rád, že první týdny ve fungování nové sněmovny ubylo osobních útoků, což se snad projeví na sdílnější komunikaci. Byl bych rád, kdyby ve sněmovně ubylo vulgarit a zkratkovitých jednání.," podotkl k tomu prezident mimo jiné s tím, že poprvé po dlouhé době také mají strany vládní koalice výraznou parlamentní většinu. To podle něj může umožnit klidnější vládnutí a zemi přinést tolik potřebnou stabilitu.

Poslancům a poslankyním také v této souvislosti řekl, že mají "velkou příležitost vrátit sněmovně v očích veřejnosti vážnost, která jí patří". Je to prý podmínka nutná, i když ne postačující, k tomu, aby veřejnost demokracii a svému státu důvěřovala více než dosud.

Ať chodí s návrhy zákonů jen vláda

Prezident také nepřímo poslance vyzval k nové definici postavení Ústavního soudu. Podle něj hrozí, že by fungoval jako nekontrolovaná parlamentní komora. Narážel, tím na zrušení předčasných voleb.

Apeloval i na samotné zákonodárce, kteří přicházejí s návrhy zákonů, "které v izolovaném detailu mohou vypadat pozitivně, ale které nám ve svém celku či součtu postupně ubírají svobodu."

"Jsem přesvědčen, že má do sněmovny s návrhy zákonů přicházet  primárně vláda," poznamenal Klaus a dodal, že by uvítal, kdy naopak některý ze zákonodárců "přišel s metodou, jak pročistit, zjednodušit a zpřehlednit náš zaplevelený právní řád a kdyby pro to dokázal získat kolegy zákonodárce."

"To by byl pro naši svobodu a demokracii významný čin," uvedl prezident s nadějí, že se takoví poslanci najdou.

Pozor na přebírání norem od EU, varoval

Podle prezidenta je třeba si dávat velký pozor i na to, že takzvané povinné přebírání norem Evropské unie v předcházejících letech v nemalém počtu případů krylo pokusy některých domácích politických sil vnášet do našeho právního prostředí prvky, které by při standardní parlamentní proceduře neměly šanci na úspěch.

"Nařízení EU, která necitlivě zasahují do výsostných pravomocí ČR a netýkají se společného evropského prostoru, by český parlament neměl mechanicky přebírat," vysvětlil. 

Reformu zůstali bývalí politici lidem dlužni

Nakonec Klaus připomněl situaci v říjnu 2003, kdy byl připraven státní rozpočet vůbec s největším deficitem na rok 2004.

„Reforma veřejných financí zůstává největším problémem a zásadní věcí naší budoucnosti. Tuto reformu zůstali politici našim občanům dlužni. Před českým parlamentem tak zůstává velká výzva. Pokud se reformy podaří uskutečnit tak, aby Česká republika získala prosperitu a odolávala turbulencím ekonomiky, aby náš zdravotní systém umožňoval flexibilitu a bohatství země sloužilo občanům, byl bych rád," dodal Klaus.

Prezident promluvil na sněmovní půdě teprve podruhé ve funkci. Poprvé vystoupil před poslanci před sedmi lety, kdy kritizoval tehdejší vládu Vladimíra Špidly (ČSSD) za rozpočtový schodek. Klausův předchůdce Václav Havel promluvil ve sněmovně v letech 1993 až 2002 osmkrát. I za to byl ale od politiků mnohdy kárán.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

19:39 Hospodářská komora: Soutěž, která má podpořit zájem mladých o řemesla a technické obory

Za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka, ministra průmyslu a obchodu Lukáše…