Co se týče české Poslanecké sněmovny, nebyl exposlanec Jičínský, kterému skončil mandát letos v červnu, příliš sdílný.
Zeman a Klaus byli osobnosti
„Nepovažoval bych za kolegiální je hodnotit. Řeknu jen to, že předsedy sněmovny byly dvě z trojice nejvýznamnějších osobností českých polistopadových dějin, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus. Tím třetím je samozřejmě Václav Havel," řekl Jičínský.
Jičínský se šířeji vyjádřil ještě k Federálnímu shromáždění ČSSR a ČSFR. „Nejlepší vzpomínky mám na Federální shromáždění, kde jsem byl místopředsedou. S ostatními místopředsedy se mi spolupracovalo velmi dobře," řekl.
Favorit Dubček
"Dosti nezaslouženě opomíjenou osobou je podle mě první předseda polistopadového Federálního shromáždění Alexander Dubček. To byla opravdu osobnost. Jeho role byla nespravedlivě snižována," dodal Jičínský.
Jičínský se domnívá, že dosavadním předsedům se zatím příliš nepodařilo zlepšit politickou kulturu, protože stále dochází k vulgaritám a hrubostem.
Reformní komunista a sociální demokrat
Právník Jičínský byl členem KSČ a podílel se na přípravě „socialistické" ústavy z roku 1960 a v roce 1968 se podílel na federalizaci republiky. Patřil k takzvaným reformním komunistům a byl vyloučen z KSČ.
Zdeněk Jičínský v prosinci 1989, coby člen Občanského fóra a kooptovaný poslanec Sněmovny národů, nesouhlasil s prezidentskou nominací Václava Havla. Do funkce prezidenta se snažil prosadit někdejší symbol "pražského jara", bývalého prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka. V roce 1992 vstoupil do ČSSD, za niž byl několikrát zvolen poslancem.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík