ParlamentníListy.cz se proto dotázaly na stanovisko senátora za TOP09 Adolfa Jílka. Ten, mimo jiné, vyslovil i velké znepokojení, že v případě neschválení tohoto zákona, může ČR od příštího roku platit imámy z půlky Evropy.
Opozice zákon kritizuje nejen proto, že není přesně stanoven výčet majetku, který má být církvi vydán, a může tak dojít ke křivdám jiným. Vy jste přesvědčen, že k tomu dojít nemůže. Proč?
Tento zákon se správně jmenuje O narovnání vztahu s církvemi, protože to je na tom to nejdůležitější. Situace je totiž v porovnání s ostatními zeměmi naprosto nenormální a mohly by vzniknout problémy, o nichž se zmíním i později.
Vše k tématu miliardy pro církve
Jedna věc, je vypořádání majetkové, a tam to vidím jako velmi jednoduché. Co je v katastru zapsáno na církevní právnickou osobu, ať už se jedná o farní obec, kláštery, biskupství, děkanství, není nikdy napsáno na církev, ale vždy na tu právnickou osobu. U všeho ostatního jsou zde dvě smluvní strany – jedna, která bude nárokovat, a na straně druhé stojí stát, tedy úředníci, kteří budou zjišťovat, zda to odpovídá onomu zákonu, nebo ne. Na to má stát ty úředníky, kteří to musejí pohlídat. Nebudou-li pracovat správně, hrozí jim samozřejmě, jako všem ostatním, postih.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká