Starostové si jednak stěžují na to, že situace v ghettech přistěhovalců je nekrontrolovatelná, jednak si stěžují na nedostatek policistů v kraji. Obávají se pak především vládou plánovaného snížení počtu policistů. „Snížení počtu příslušníků Policie České republiky v regionu Šluknovského výběžku by mohlo být až destruktivní a mohlo by ohrozit bezpečnost, stabilitu a ochranu jeho obyvatelstva," bijí na poplach starostové.
Psali jsme:
Tady Romové sekali mačetou. Město má strach už i o děti
Starostové na Šluknovsku: Více policistů, než začnou problémy řešit lidé
František Kostlán ze serveru Romea.cz má pro jejich problémy pochopení. Pro ParlamentníListy.cz říká: „Vytváření ghett pro sociálně slabé, snižování sociálních dávek a umělé zvyšování cen potravin zvyšováním DPH s sebou pochopitelně nese negativní jevy. Obavám starostů se tedy nedivím, zvláště když se vládní skrblictví týká i snížení počtu policistů. Je však také třeba vidět, že radikalizaci chudých lidí, včetně Romů, způsobuje i to, že stát přestal bojovat s extremismem. Je to stát, který nechává tyto lidi ve štychu i v tomto směru. Ať se tedy nikdo nediví nejen nárůstu drobné kriminality, ale i různých útoků."
SLEDUJEME témata Romové a Romové v Novém Boru
Starostům prý jde o vlastní zájmy
To socioložka Jiřina Šiklová pro starosty příliš pochopení nemá. Poukazuje na to, že ghetta zakládají sami, když především Romy vystěhovávají z bytů. Tato ghettizace je podle ní důsledkem ekonomických zájmů samotných starostů. „Starostové se snaží vystěhovat Romy do ghett a doufají pak, že jimi původně obývané pozemky výhodně prodají. V ghettech pak dochází ke kumulaci bídy a nezaměstnanosti."
Sestěhovávání Romů do ghett přitom není podle Šiklové jen severočeská specialita. „Totéž probíhalo například i v Praze na Vinohradech, jen ne v takovém měřítku," upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Šiklová. A dodává: „Adaptační proces Romů do majoritní společnosti právě díky tomu, že různé obce Romy sestěhovávají do ghett, nebude trvat dvě generace, ale třeba klidně i osm generací."
Chudí mohou ztratit jen své okovy, podotýká Pehe
S jejím názorem souhlasí i politolog Jiří Pehe, který upozorňuje na to, že vytváření ghett pro Romy možná starostům přináší krátkodobou úlevy, z dlouhodobého hlediska má však katastrofální důsledky.
Současné sociální napětí má podle Peheho dva hlavní důvody. Jednak je výsledkem nešťastného jednání několika jedinců a několika mediálně zvýrazněných incidentů, jednak je třeba hledat i hlubší trendy, které Pehe spatřuje ve vládní politice. „Současná sociální politika vlády je krátkozraká. Vedle tendence šetřit se populisticky berou dávky i těm nejchudším, z nichž je mnoho příslušníky romské menšiny. Tito lidé se nacházejí v situaci, kdy, jak říká okřídlený citát, nemají co ztratit, jen své okovy," upozorňuje politolog, který očekává, že lidé na svou situaci budou reagovat impulzivně a že může dojít i k nárůstu různých násilných incidentů.
Z této situace pak podle Jiřího Peheho těží lidé, jako je Tomáš Vandas či Ladislav Jakl. „Současné napjaté prostředí dopřává takovýmto lidem sluchu a tito lidé pak dál eskalují napětí. Jedná se o začarovaný kruh," míní Pehe.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Čtěte také:
-
Tohle není reality show: Facka agresivnímu Romovi stála učitele místo
-
OBRAZEM Z drsného Ústecka
-
Paroubek se zastal Romů s dětmi. Stát je dusí a dostává do ghett
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka