Všichni šetří. Brusel chce ale další peníze

26.10.2011 15:08 | Zprávy

Zatímco členské státy Evropské unie apelují na Brusel, aby omezil své výdaje, Evropský parlament požaduje navýšení rozpočtu EU v příštím roce o 4,9 procenta. Celkové výdaje by tak měly dosáhnout necelých 138 miliard eur.

Všichni šetří. Brusel chce ale další peníze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Podle europoslance Edvarda Kožušníka může unijní rozpočet podpořit růst a zaměstnanost, ale jen tehdy, když se změní celá jeho filozofie.

Masivní nárůst byrokracie a rozhazování

„Hlavní příčinou požadavků na zvyšování nákladů je masivní nárůst byrokracie. Občanští demokraté jsou toho názoru, že pokud mají evropské instituce po Lisabonské smlouvě více kompetencí a více práce, jak tvrdí, musejí hledat vnitřní úspory a ne požadovat více peněz na provoz. Socialisticko - lidovecká koalice v Evropském parlamentu jde ale jako obvykle cestou přesně opačnou," řekl Kožušník.

Čtěte také:
Europarlament chce novou eurodaň, dává státům nůž na krk
Být tak bulharský europoslanec... 

Pokud jde o možnosti vnitřních úspor, má podle Kožušníka máslo na hlavě sám europarlament. „Europarlament chce v Bruselu pronajímat nové kancelářské prostory z důvodu rozšíření kanceláří europoslanců o jednu místnost pro dalšího asistenta, bude to stát 80 - 100 milionů eur. Rozšiřovat se má i jedna z budov v Lucembursku, za půl miliardy eur. Další budovy ve Štrasburku se mají rekonstruovat z důvodu výstavby dalších zasedacích místností, odhadované náklady tvoří 25 milionů eur ročně. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho," říká Kožušník.

Jedno stěhování za půl miliardy

„Největší a nejkřiklavější plýtvání je ale samo sídlo EP ve Štrasburku. Jedno stěhování mezi Bruselem a Štrasburkem stojí daňové poplatníky půl miliardu korun," dodal europoslanec.

Čtěte také: Co dělá europarlament v krizi? Živí stěhovací firmy

Argumenty převážně francouzských a německých zastánců sídla Evropského parlamentu ve Francii vystihují slova lidoveckého europoslance Berndta Posselta: Jde o symbol, jehož hodnota se nedá vyjádřit penězi. Když ale přijde na tajné hlasování, je většina europoslanců jiného názoru, než sekretariáty velkých nadnárodních frakcí. Europarlament tak v březnu tohoto roku podpořil návrh skupiny Evropských konzervativců a reformistů, ve které pracují i čeští občanští demokraté, aby se od roku 2012 spojila dvě zasedání ve Štrasburku do jednoho.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

22:03 Český rozhlas: Nejposlouchanější stanice Radiožurnál dál posiluje pozice na trhu

Aktuální výsledky národního výzkumu poslechovosti rádií v České republice Radioprojekt za 2. a 3. kv…