Senátor Tomio Okamura podal ústavní stížnost kvůli vyřazení z prezidentské volby. Kvůli množství neplatných podpisů ho Ministerstvo vnitra na kandidátku nezapsalo, verdikt následně potvrdil i Nejvyšší správní soud. Na rozhodnutí má Ústavní soud už jen dva týdny. Pokud do druhého lednového víkendu nerozhodne, prezidentská volba se nejspíš odloží.
Právě odložení voleb ale žádá nyní prostřednictvím své právničky Kláry Samkové senátor Tomio Okamura. Nesouhlasí totiž jak s postupem Ministerstva vnitra, tak ani se samotným prováděcím zákonem. Podle něj přímá volba není svobodnou volbou, přičemž volby mají být nezpochybnitelné a demokratické. Proto žádá odklad voleb a zrušení části ústavního zákona, která přímou volbu prezidenta zavedla, konkrétně podmínku 50 tisíc podpisů pro kandidáty. Dožaduje se také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů. Stížnost dnes odevzdal na podatelně.
Tomio Okamura si přitom vzal jako alibi postoj předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy. „Přiklonil jsem se k názoru předsedy NSS Josefa Baxy, že volby mají být demokratické a ústavní," řekl Okamura.
Jeho právnička Klára Samková, která pro něj stížnost na 26 stránkách zpracovala, konkrétně navrhuje zrušit podmínku 50 tisíc podpůrných podpisů pro nezávislé kandidáty. Dalším kritizovaným bodem je dvoudenní lhůta pro podání opravného prostředku k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle Samkové je lhůta příliš krátká. Stížnost kritizuje také údajně netransparentní a nesprávný postup Ministerstva vnitra.
„Ústavní soud by měl nejdříve zrušit ustanovené termíny voleb a tím by získal čas se žádostí zabývat, a měl by zrušit rozhodnutí, kterým Ministerstvo vnitra zamítlo zařazení kandidátní listiny Tomia Okamury,“ řekla Samková.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb