Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se snížila

25.04.2025 19:15 | Tisková zpráva

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 2,8 bodu na hodnotu 96,7, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 3,1 bodu na hodnotu 96,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se ve srovnání s březnem snížil o 1,1 bodu na hodnotu 97,7.

Český statistický úřad: Celková důvěra v ekonomiku se snížila
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

graf

V dubnu se důvěra podnikatelů zvýšila pouze v odvětví stavebnictví (+0,6 bodu). V průmyslu v meziměsíčním srovnání poklesla o 4,5 bodu a v obchodě a ve vybraných odvětvích služeb se snížila shodně o 2,0 bodu.

„Důvěra podnikatelů v ekonomiku v dubnu poklesla nejvíce v odvětví průmyslu. Podnikatelé v průmyslu se stále potýkají zejména s nedostatečnou poptávkou, kterou jako bariéru růstu produkce v dubnu uvedlo téměř 44 % dotázaných podniků. S tím mimo jiné souvisí i očekávané nižší tempo růstu výrobní činnosti v nejbližších měsících,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. 

tab

Důvěra spotřebitelů meziměsíčně poklesla. Indikátor důvěry se v dubnu snížil o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se ve srovnání s březnem zvýšil. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se zvýšil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, zůstal přibližně stejný jako v březnu. Druhý měsíc v řadě se snížil počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy.

„Spotřebitelská důvěra již čtvrtý měsíc v řadě osciluje těsně pod svým dlouhodobým průměrem. Důvodem jsou především obavy domácností ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku, v dubnu navíc doprovázené výrazným zvýšením obav z růstu cen,“ sdělila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

*** 

Detailnější informace o vývoji podnikatelské a spotřebitelské důvěry naleznete v doplňující informaci k RI konjunkturálních průzkumů (ZDE).

Doplňující informace k RI Konjunkturální průzkum – duben 2025

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 2,8 bodu na hodnotu 96,7, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 3,1 bodu na hodnotu 96,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se ve srovnání s březnem snížil o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Ve srovnání s dubnem loňského roku jsou souhrnný indikátor a spotřebitelský indikátor na nižší úrovni, podnikatelský indikátor je meziročně vyšší. 

Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu meziměsíčně poklesla. Indikátor důvěry se snížil o 4,5 bodu na hodnotu 90,3. Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou poptávku zůstává již pátý měsíc v řadě více méně neměnný. Stav zásob hotových výrobků byl stejný jako v březnu. V dubnu poprvé od prosince loňského roku převážil podíl podnikatelů, kteří očekávají v příštích třech měsících snížení tempa růstu výrobní činnosti. Podíl podnikatelů očekávajících růst cen svých výrobků se meziměsíčně téměř nezměnil. Mezičtvrtletně se snížil podíl respondentů, kteří považují za svou hlavní bariéru produkce nedostatečnou poptávku (uvedlo přibližně 44 % podnikatelů, v lednu 53 %). Přibližně 21 % podnikatelů uvedlo, že se potýkají s nedostatkem materiálu nebo výrobních zařízení. Ve srovnání s dubnem 2024 je důvěra podnikatelů v průmyslu nižší. 

Využití výrobních kapacit podniků ve zpracovatelském průmyslu (83,2 %) je o 0,9 % vyšší než v předchozím čtvrtletí. Podnikatelé odhadují dobu zajištění práce zakázkami stejně jako v předchozím čtvrtletí (9,2 měsíců). 

Mezi podnikateli v odvětví stavebnictví se důvěra v ekonomiku meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,6 bodu na hodnotu 116,4. Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích se oproti březnu mírně snížil. Meziměsíčně mírně poklesl podíl stavebních firem očekávajících v období příštích tří měsíců růst stávajícího počtu zaměstnanců. Podíl respondentů, kteří očekávají růst cen stavebních prací v období příštích tří měsíců, se snížil. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává, stejně jako v minulém čtvrtletí nedostatek zaměstnanců, uvedlo ji přibližně 38 % respondentů (v lednu 34 %). Druhou nejvýznamnější bariérou růstu produkce ve stavebním sektoru je nedostatečná poptávka (uvedlo přibližně 17 % respondentů, v lednu 19 %). Meziročně je důvěra ve stavebnictví vyšší. 

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu meziměsíčně poklesla. Indikátor důvěry se snížil o 2,0 bodu na hodnotu 100,2. Podíl podnikatelů, kteří očekávají zlepšení své současné celkové ekonomické situace, se oproti březnu snížil. Podíl respondentů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců se téměř nezměnil. Stav zásob zboží na skladech zůstal ve srovnání s březnem na stejné úrovni. Podíl podnikatelů očekávajících v příštích třech měsících růst cen meziměsíčně poklesl. V meziročním srovnání je důvěra v obchodě vyšší. 

graf

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. finančního sektoru) se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 2,0 bodu na hodnotu 100,3. Hodnocení současné ekonomické situace se mezi podnikateli ve srovnání s březnem zlepšilo. Podíl respondentů, kteří pozitivně hodnotili svou stávající poptávku po službách, se mírně snížil. Mnohem výrazněji se snížil podíl respondentů očekávajících zvýšení poptávky v příštích třech měsících. Podíl podnikatelů očekávajících v následujících třech měsících růst cen se ve srovnání s březnem nezměnil. Přesně polovina respondentů (oproti 43 % v lednu) ve službách uvedlo, že v současné době nepociťuje žádné bariéry limitující produkci. Přibližně 20 % respondentů uvedlo, že je omezují jiné faktory (například legislativa, konkurence, vysoké ceny vstupů, geopolitická situace, složité právní prostředí, regulace, náklady na mzdy, sazby DPH atd.). Podíl respondentů, kteří uvádějí, že je limituje nedostatečná poptávka, se mezičtvrtletně snížil (17 % vs. 22 % v lednu). Ve srovnání s dubnem loňského roku je důvěra ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v dubnu snížila. Indikátor důvěry meziměsíčně poklesl o 1,1 bodu na hodnotu 97,7. Již tak nadprůměrně vysoký podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se meziměsíčně opět zvýšil na nejvyšší hodnotu od prosince 2023. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících se ve srovnání s březnem zvýšil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, zůstal přibližně stejný jako v březnu. Počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, se snížil. Obavy domácností ze zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících se oproti březnu snížily, přesto zůstávají nad svým dlouhodobým průměrem. Obavy spotřebitelů z dalšího růstu cen výrazně vzrostly. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nižší. 

Poznámky:
Podrobné časové řady sald jednotlivých ukazatelů, sald a bazických indexů indikátorů důvěry dle odvětví ZDE
Konjunkturální a spotřebitelské průzkumy jsou spolufinancovány granty Evropské komise DG ECFIN (více ZDE)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

22:03 Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

Od ledna letošního roku je v Kosovu nasazena 4. jednotka Vojenské policie. Je součástí mise Joint En…