Prezident Petr Pavel bude letos na podzim poprvé udělovat státní vyznamenání. V Poslanecké sněmovně se sešlo zatím více návrhů na státní vyznamenání, mezi nimi byla i jména dosluhujícího předsedy Ústavního soudu (ÚS) Pavla Rychetského a ředitele nevládní organizace Člověk v tísni Šimona Pánka.
Dnes v dopoledních hodinách novinář Josef Kopecký veřejnost informoval, že tyto návrhy na státní vyznamenání poslanci odmítli a ještě toto rozhodnutí sklidilo ve Sněmovně potlesk.
„Sněmovna odmítla návrh na státní vyznamenání pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského i ředitele nevládní organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Ve chvíli, kdy neprošel Rychetský, někteří poslanci tleskali,“ oznámil reportér iDNES.cz formou tweetu.
Sněmovna odmítla návrh na státní vyznamenání pro předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského i ředitele nevládní organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Ve chvíli, kdy neprošel Rychetský, někteří poslanci tleskali.
— Josef Kopecký (@PepaKopecky) June 2, 2023
Ale ne podle většiny dnes hlasujících poslanců... To je... radši bez komentáře.
— Josef Kopecký (@PepaKopecky) June 2, 2023
Sám Kopecký je toho názoru, že vyznamenání by v tomto případě oba zasloužili. „Jestli si někdo významně zaslouží státní vyznamenání za to, co dělá jím vedená nevládní organizace Člověk v tísni, je to ŠIMON PÁNEK. Hlasování Poslanecké sněmovny dnes mi připadá naprosto neuvěřitelné,“ doplnil.
Jestli si někdo významně zaslouží státní vyznamenání za to, co dělá jím vedená nevládní organizace Člověk v tísni, je to ŠIMON PÁNEK. Hlasování Poslanecké sněmovny dnes mi připadá naprosto neuvěřitelné.
— Josef Kopecký (@PepaKopecky) June 2, 2023
Na názory dalších uživatelů, že Rychetský i Pánek si státní vyznamenání významně zasloužili, uvedl, že „stoprocentně“. „Ale ne podle většiny dnes hlasujících poslanců... To je... radši bez komentáře,“ dodal Kopecký.
Stoprocentně.
— Josef Kopecký (@PepaKopecky) June 2, 2023
Státní vyznamenání ústavnímu soudci Pavlu Rychetskému bývalý prezident Miloš Zeman udělil 28. října 2020. V únoru 2021 ale oznámil, že mu nakonec Řád Tomáše Garrigue Masaryka neudělí. Prezident vyznamenání Rychetskému anuloval z důvodu, že Ústavní soud, jemuž Rychetský předsedá, podle něj poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně.
Rychetského neváhali naopak vyznamenat u našich slovenských sousedů. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová mu udělila státní vyznamenání v červnu před dvěma roky, ocenila jeho zásluhy na rozvoji vztahů mezi Českem a Slovenskem, zejména v oblasti práva a ústavního soudnictví.
Kopecký také informoval, že poslanci schválili návrh, aby výsadkáři Jozef Gabčík i Jan Kubiš, kteří během okupace dokázali v rámci operace Anthropoid zlikvidovat říšského protektora Reynharda Heydricha, získali Řád Bílého lva in memoriam. Rozhodne prezident Petr Pavel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab