,,Ať sousedovi chcípne prase.” Vysoký politik 90. let k lidem, kteří tvrdí, že před Listopadem bylo lépe. Bez milosti

05.03.2020 4:44 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII „Sociální nůžky se u nás nebezpečně rozevírají. V kapitalismu není nic zadarmo...,“ říká bývalý politik Občanské demokratické strany, primátor Prahy v letech 1993–1998, senátor v letech 1996–1998 a v letech 2006–2012 velvyslanec České republiky v Rakousku Jan Koukal. Demokracii vidí jako jediný možný způsob vládnutí a věří, že menšina se většině umí přizpůsobit a přijmout volební porážku. Z éry komunismu už by dnes nechtěl opakovat vůbec nic. Podle něj lidé nepochopili, že se musí pracovat, protože v kapitalismu není nic zadarmo. Jako bývalý pražský primátor nechce kritizovat současné vedení města, i když říká, že Praze se nedaří vyrovnat se největším evropským metropolím. V Praze ale nepostrádá hluboké podzemní tunely a nové dopravní tepny, ale především velkorysost.

,,Ať sousedovi chcípne prase.” Vysoký politik 90. let k lidem, kteří tvrdí, že před Listopadem bylo lépe. Bez milosti
Foto: ilustrační foto
Popisek: Bývalý český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal

V poslední době se stále diskutuje o tom, zda náš demokratický systém nenahradí opět totalita jako před rokem 1989. Náznaky, že k tomu plíživě spějeme, tu prý už jsou – a není jich málo. Vnímáte je rovněž?

Já si osobně myslím, že jde spíš o nepochopení těch pojmů. Samozřejmě že jsou tady procesy způsobu vládnutí, které by asi měly být lepší a otevřenější normálnímu člověku, aby viděl a věděl, jak se rozhoduje o těch důležitých věcech. Ale abych tyto věci takto polarizoval, to mi připadá naprosto nesmyslné.

Po roce 1989 jsme každý měli v té době euforie své velké ideály, nepochybně jste je měl i vy sám. Splnily se alespoň některé z nich?

Tak určitě ano. Že jsem v mnoha věcech čekal něco trošičku jiného, to je jistě taky pravda. Stejně tak jako to současné uspořádání naší společnosti je taky trochu odlišné od toho, které jsem si představoval v těch 90. letech. To všechno je fakt. Ale, víte já se na to nedívám pod nějakým vnitropolitickým drobnohledem, protože to je poněkud obecnější problém, se kterým se momentálně potýká celý ten civilizační prostor.

Že nesouhlasím s tím, koho dnes lidé volí, a myslím si o tom svoje – to je záležitost jiná –, protože demokracie je přece právě o tom, že vyhrává ten, kdo má více hlasů.

A myslíte si, že jsme skutečně jako společnost už natolik vyspělí a vyzrálí, abychom uznali vítězství toho, kdo získal ve volbách oněch 51 procent – a protože my máme jenom těch 49 procent, tak mu budeme naslouchat a respektovat ho?

No, tak já se domnívám, že ano. Nikoliv se mu ale podřizovat, samozřejmě!

Demokracie zkrátka tímto způsobem funguje a zatím nikdo žádný lepší systém nevymyslel. A že jsou tu lidé, kteří začnou využívat ten získaný mandát na něco jiného než původně deklarovali, to je sice pravda, ale v tom nejsme jako země zdaleka osamoceni, protože to je prostě nemoc celého toho systému.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…