Macron na pondělí sezval představitele zemí jako Německo, Itálie, Velká Británie nebo Polsko na neformální summit, na kterém se jednalo o situaci kolem Ukrajiny. Schůzka byla svolána jako reakce na prohlášení zvláštního amerického vyslance pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga, který oznámil, že Evropa se nebude přímo účastnit mírových rozhovorů, ale vše s ní bude jen konzultováno.
Neformálního setkání se účastnili i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady António Costa a generální tajemník NATO Mark Rutte, což vyvolalo kritiku některých evropských zemí.
Potřebujeme více žen v politice?Anketa
To, že se těchto schůzek přímo účastní i nejvyšší zástupci Evropské unie kritizuje slovenský premiér Robert Fico, protože jde o vojenskou agendu, se kterou podle něj nemá EU nic společného.
Fico v tiskové zprávě informuje, že telefonicky hovořil s předsedou Evropské rady Antoniem Costou a tyto své pochybnosti mu sdělil. „Zeptal se ho, proč předseda Evropské rady jako nejvýznamnějšího orgánu EU přijal pozvání na jednání sedmi členských států EU a Velké Británie v Paříži, kde se jednalo o otázce přítomnosti cizích vojsk na území Ukrajiny, jako bezpečnostní záruky pro Ukrajinu po ukončení válečného konfliktu a odmítnutí členství země v NATO. Účast vrcholných představitelů EU (včetně předsedy Evropské komise) bez jakéhokoli mandátu na pařížském jednání považuje R. Fico za událost, která důvěře v EU neprospívá,“ píše se v tiskové zprávě, kterou Fico zveřejnil na svém facebooku.
Podle Fica totiž nemá EU pravomoc rozhodovat o účasti cizích vojsk na území jiného státu. „To je možné pouze na základě rozhodnutí přijatého v příslušných orgánech OSN nebo na základě dvoustranných dohod mezi Ukrajinou a jednotlivými zeměmi, které jsou ochotny vyslat vojáky na její území,“ tvrdí Fico, který dle svých slov bez jakýchkoli námitek respektuje setkání států připravených vyslat vojska na Ukrajinu. „Jedná se však o téma, se kterým EU nemá nic společného a neměla by se k němu vyjadřovat,“ má jasno Fico.
Fico také znovu zopakoval, že nikdy nebude souhlasit s členstvím Ukrajiny v NATO a že Slovensko určitě nikdy nevyšle své ozbrojené síly na Ukrajinu. Zopakoval, že je dlouhodobě otevřeným odpůrcem pokračování války na Ukrajině a že strategie Západu využívat válku na Ukrajině k oslabení Ruska selhala a jen vedla ke statisícům obětí na obou stranách vojenského konfliktu. Podle Fica je také dlouhodobě zřejmé, že Ukrajina ztratí část svého území, nebude v NATO, její území budou kontrolovat cizí armády a stále jí bude bráněno ve vstupu do EU. Přičemž právě jedině vstup Ukrajiny do EU Slovensko bezvýhradně podporuje.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič