„Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby

27.11.2020 10:34 | Zprávy

Firemní sociolog Vojtěch Bednář se ve svém facebookovém příspěvku věnoval nejasnostem kolem kauzy Bečva. Na základě opakování se jedné ekologické havárie z minulosti přišel s teorií, že nařčení Babišovy chemičky Deza z otravy řeky kyanidem může snadno někdo zneužít k jejímu opakovanému otrávení a v každém případě pak označit za viníka holding Agrofert, pod který chemička spadá.

„Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu

„Jedna ze základních pouček krizové komunikace je, pokud uděláš průšvih, kterým na sebe upozorníš, musíš za každou cenu zabránit jeho opakování, dokud jsi tzv. na ráně. Každý další podobný problém ti totiž bude automaticky kladen za vinu, ať jsi ho způsobil nebo ne,“ píše Bednář.

Ač neví, zda ryby kyanidem otrávila Babišova Deza nebo někdo jiný, to, jak se „neznámá látka“ v Bečvě mediálně opakuje, mu připomíná dnes už cca 12 let starý příběh. „Na jeho počátku byla také ekologická havárie způsobená vinou průmyslového podniku. Následovalo vyšetřování, mediální kolotoč, dlouhatánské diskuse, kdo za to může. V okamžiku, kdy celá věc začala poněkud odeznívat se objevil podobný problém znovu, a pak ještě jednou,“ připomíná sociolog.

Vždy následovala vlna pozornosti a volání po odchycení viníka a jeho exemplárním trestu. Následně přibližuje, proč se tak vlastně dělo.

„Zatímco pachatelem první nehody byla firma, která byla první na ráně, za další dvě, menší ale viditelné, mohli místní lidé, kteří touto cestou chtěli ‚přiživit‘ popularitu, a tím zajistit potrestání viníka,“ poukazuje na to, že i v případě Bečvy pak mohou vést stopy právě k Babišově chemičce.

Klade si tedy otázku, zda i v případě otravy Bečvy není náhodou situace podobná. „Ony totiž ty ‚úniky neznámých látek‘ s následným poukazováním na jasného a zřetelného pachatele přicházejí také v pravidelných intervalech, a pokud pachatelem původní kyanidové katastrofy skutečně je chemička z Agrofertu, předpokládám, že se velmi striktně drží pravidla uvedeného na začátku tohoto statusu,“ soudí Bednář.

Do řeky Bečvy byl vypuštěn jedovatý kyanid, kvůli kterému uhynuly tuny ryb 20. září. Koncem října novináři z Deníku Referendum přinesli celou řadu důkazů o tom, kdo s největší pravděpodobností zavinil otravu řeky Bečvy; všechna ukazovala na premiérův podnik DEZA z holdingu Agrofert.

Znovu pak do Bečvy ve Valašském Meziříčí unikla neznámá látka 27. října. Dle informací ze stejného vyústění kanálu, jako tomu bylo v září.

Potřetí za dva měsíce do řeky Bečvy vytekla neznámá chemická látka 25. listopadu. Úřady zatím ani v jenom z případů neodhalily viníka. Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí opět unikla neznámá látka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš na konferenci Patriotů: Toto je naše chvíle, musíme bojovat. Dlužíme to rodičům, dětem, Evropě

16:21 Babiš na konferenci Patriotů: Toto je naše chvíle, musíme bojovat. Dlužíme to rodičům, dětem, Evropě

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil na sjezdu Patriotů pro Evropu ve španělském Madridu. Nešetřil …