Hostem rozhovoru na DVTV byla konzultantka mezinárodních rozvojových projektů žijící v New Yorku Zuzana Boehmová. Interview moderoval Martin Veselovský, jelikož Boehmová žije v USA, tak se rozhovor odehrál skrz Skype. Začalo se New Yorkem. Prý svědectví toho, co pandemie koronaviru v americké metropoli způsobila, jsou pochmurná, zmínil Veselovský. „Já teď v New Yorku momentálně nejsem, ale už když jsme z New Yorku odjížděli, tak to bylo dost katastrofální. Slyšíte celý den sanitky, ulice jsou úplně prázdné a všichni, aspoň koho já znám, tak se propadají do hlubší a hlubší deprese,“ popsala situaci konzultantka.
Boehmová zmínila, že z města odjeli, protože v New Yorku je méně bezpečno z pohledu nákazy než jinde. Prý však to, co se děje, se dalo předpokládat. „Odjeli jsme něco před čtyřmi týdny autem, protože na lety to už ve Spojených státech rozhodně podle mého úsudku nebylo, a jsme momentálně v Atlantě jenom z toho důvodu, že tady máme příbuzné,“ popsala. Martin Veselovský dále vyprávěl, že se díval na webové stránky města New York, kde kromě návodů, jak se chovat, bylo zmíněno i to, že jsou opožděny odvozy odpadků či jiné městské služby. „To město je umrtveno i z tohohle pohledu?“ tázal se Veselovský. „Bohužel ano, ne že by New York nějakým úžasným způsobem vynikal ve svážení odpadků i v době nekrize, ale kolabuje tam skoro všechno včetně těchto zásadních služeb, ale v současnosti se nikdo na ty poskytovatele služeb zlobit nemůže, když se podíváte, kolik třeba pošťáků se nakazilo, kolik se nakazilo učitelů nebo i zemřelo učitelů, dneska jsem četla nějakou hroznou statistiku, že učitelek a učitelů základních škol zemřelo už přes dvacet, myslím si, že to Newyorčané berou celkem v klidu, protože se dějí mnohem závažnější věci, ale samozřejmě to město funguje velmi špatně,“ upozornila Boehmová.
Zmínila však i rozhodnutí zdravotníků, které musejí dělat, ačkoliv na to nejsou trénováni. To zaujalo Martina Veselovského, který se zeptal, co tím má na mysli. „Za normálních okolností, když zavoláte 911, přijede k vám sanitka, tak ta sanitka zkontroluje vaše základní životní funkce a většinou vás převáží do nejbližší nemocnice, ale bohužel, jelikož nemocnice jsou přetížené, tak zdravotníci, mnohokrát to nejsou doktoři, je to řidič s nějakým základním vyškolením, se musejí dost často na místě rozhodovat, jestli vůbec toho člověka má smysl převážet, jsou to rozhodnutí, ke kterým nejsou z etického ani profesního hlediska vyškoleni, je na ně obrovský tlak, sami si na to stěžují, jsou to pro ně tragické situace, kdy musejí rodině vysvětlovat, je to velmi vážné, když ho převezeme do nemocnice, tak ho nikdy neuvidíte, je lepší, když zůstane doma a rozloučíte se v klidu tady,“ parafrázovala Boehmová to, s čím se musejí zdravotníci potýkat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: tle