„Beru flašek, co poberu.“ 240 Kč za kvalitní rum. Češi byli v Německu pro pití

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.07.2023 4:44 | Reportáž

Ceny tvrdého alkoholu v Německu stagnují nebo dokonce klesají. Přitom už takto mají spotřební daň nižší než u nás a jsou v tomto na chvostu Evropy. Také ceny piva, zvláště toho regionálního, stáčeného povětšinou do klasických hnědých lahví, trvale stagnují. Český návštěvník obchodů nevychází z údivu a nejraději by zakoupil kde co, jaké jsou příznivé ceny, například 240 Kč za láhev kapitána Morgana. A dalších světových značek, které dennodenně vídáme v reklamách v médiích i na billboardech…

„Beru flašek, co poberu.“ 240 Kč za kvalitní rum. Češi byli v Německu pro pití
Foto: Václav Fiala
Popisek: Tvrdý alkohol

Pivařská velmoc je jednoznačně Bavorsko, kde jsou stovky pivovárků, třeba i dva v jednom městečku. A tak prodejny nápojů, tzv. Getränkemarkty praskají ve švech nabídkou stovek druhů piva z mnoha desítek pivovárků.

Země pivům zaslíbená

A ceny jsou téměř neměnné, jako před covidem. Za jedno lahvové i 90 centů. Samozřejmě také přes euro ale najdete. Navíc kvalita je srovnatelná s čepovaným. Velké pivovary mají prodejní akce, ale tam už se něco dává i do marketingu, takže jedno zlatavé můžete pořídit něco málo přes euro. Ale pro Čecha je to láce a ráj – kolem třiceti korun, to přece jde.

Můžete si vzít přepravku nebo jen pár lahváčů. A nebo si udělat virtuální gastronomickou cestu po pivovárcích a namíchat dle chuti a fantazie – od pšenice po speciály.

„Jezdíme sem pravidelně, udělám si zásobu a nemusím se dívat na to, jak někdo lemtá vývar z košťat z petky, to už není ani europivo,“ říká jeden ze stálých českých zákazníků. „A stojí to stejně padesátku dvoulitr, takže co…“

O tomto nápadu snili čeští podporovatelé našich malých pivovárků léta. Že by se něco podobného, co je v Německu – ale také v Polsku – zavedlo i u nás. Skončilo to chabě po Česku, ale alespoň tak – v obchodech i v supermarketech máte ledničku s několika minipivovary. Ovšem takové portfolio najdete jen ve specializovaných hospůdkách povětšinou v Praze či Brně. Velmi sem pronikají polská piva. A speciály, včetně silných stautů nebo dokonce kyseláčů.

...to je ale slast…

Tvrdý alkohol je tu rovněž v nepřeberné nabídce. A zase, v prodejně nápojů, regionální produkty včetně „kořenovice“ z Bavorského lesa, kterou z osobní zkušenosti nedoporučuji konzumovat jako „šláftruňk“, jako to dělají místní.

V marketu ALDI se ale rozjeli. Velký kapitán Morgan za 240 korun. U nás minimálně o polovinu dražší. Velikánského Jägermeistra za 27.99 Euro, tedy 671 Kč.  A což teprve víno. Malé čtvrtlitrové lahve za 24 korun. Povětšinou francouzské bílé, rosé, červené. U nás cenově atakuje padesát korun.

„To mě přechází zrak,“ je slyšet v saské ALDI. „Beru flašek, co poberu. Mám na roky vystaráno pro známé a na popíjení,“ hrabe se v lahvích ve velkém prodejním koši postarší muž, který sem přijel z Karlovarska. „A to se vyplatí,“ mrká na okolí, ve kterém převažují – jak jinak – Češi.

Extrémy nejsou

Jak je toto všechno možné? Restaurační služby zůstávají v hladině 7 procent DPH z doby covidu až do konce letošního roku. Spotřební daň na alkohol v Německu stagnuje. Velcí hráči samozřejmě nechtějí dramatické zvýšení, silná na rozdíl od nás je tu pivovarská lobby, naproti tomu ta vinařská je o poznání povolnější – opak u nás jest pravdou…

Spotřební daň u nás dělá více než třetinu ceny alkoholu. Pro zajímavost – nejvyšší jsou tradičně v severských státech a ve Velkém Británii a Irsku. Naopak nejnižší v Bulharsku, Španělsku a na Kypru. Dalo by se tedy říci, že Německo, které je v takovém „zlatém středu“, nebude příliš vybočovat. Má ale svá ochranářská opatření, která si prosadilo v Unii, stejně jako třeba Polsko – na rozdíl od nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…