„Ta debata, kterou vedeme, je celá podivná. O místě konání rozhodli ti, kteří jsou k tomu povoláni. Vzhledem ke covidu by teď pořádání bylo složité pro každého. Kdybych byl sportovec, tak bych se na olympiádu připravoval a určitě bych tam chtěl jet. Noční můrou by pro mě byly vzpomínky na bojkoty a tendence je dnes to opakovat. Doufám, že do nich nevstoupí konflikt na Ukrajině a bude se držet jejich mírové poselství,“ okomentoval bývalý ministr zahraničí a pak i kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
„O místě ZOH nerozhodla Čína, ale Mezinárodní olympijský výbor (jehož členem je i zástupce České republiky). Rozhodoval jen mezi Čínou a Kazachstánem. Všichni ostatní kandidáti předtím z kandidatury odstoupili. Jako sportovec bych na zimní olympijské hry jel, sportovní život je velmi krátký a sportovci nemají na výběr. Na výběr ale má demokratický svět. Buď bude schopen produkovat kvalitní kandidáty a pak se OH budou konat tam, nebo nebude. Ale pak mu nezbude než určovat na OH země z nedemokratické části světa,“ vysvětlil senátor za Liberecko Michael Canov (SLK). „Určitě bych jel. Je to vrchol života sportovce. Nakonec Mezinárodní olympijský výbor je složen hlavně ze zástupců tzv. demokratických států, a je to na MOV, ale i Českém olympijském výboru, kam hry dává. Sportovci o tom nerozhodují,“ uvedl senátor za Jablonecko Jaroslav Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.