Lesy ČR: Na rojení kůrovce jsou lesníci připravení, objem napadených stromů klesá

11.04.2025 22:03 | Tisková zpráva

Kůrovcem napadených stromů je letos výrazně méně než v předchozích letech. Loni Lesy ČR zpracovaly 555 tisíc metrů krychlových a letos počítají s dalším poklesem objemu. Na rojení kůrovce jsou státní lesníci připravení.

Lesy ČR: Na rojení kůrovce jsou lesníci připravení, objem napadených stromů klesá
Foto: lesycr.cz
Popisek: Lesy ČR - logo

Letošní rojení zatím nezačalo, protože kůrovec čeká na oteplení. Lesníci zatím v porostech připravili asi 50 tisíc metrů krychlových lapáků. „Ležící kmeny škůdce přitahují postupně vysychajícím lýkem. Během teplých dní je obsadí, aby v nich nakladli vajíčka a mohly se vyvíjet larvy. Lapáky pak z lesa odstraníme a nachystáme nové,“ řekl výrobně-technický ředitel Lesů ČR Libor Strakoš, podle něhož je základem účinné obrany a ochrany lesa odchyt kůrovců během rojení, neustálé vyhledávání a odstranění stromů krátce po napadení. Počet škůdců také zredukuje 12 600 otrávených lapáků a 8 700 feromonových lapačů.

Loni Lesy ČR zpracovaly jen 555 tisíc metrů krychlových kůrovcem napadených stromů, tedy 5,8 procent objemu vytěženého v roce 2019, kdy vrcholila kalamita. „Předpokládáme, že letošní objem bude ještě menší. Díky naší spolupráci s Biologickým centrem Akademie věd ČR dnes dokážeme postižené stromy včas najít, účinně asanovat a kůrovce odchytnout. Těžíme jen malé skupiny, takže nevznikají holiny a les se přirozeně obnovuje,“ pokračoval Strakoš. 

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 5153 lidí

Vznikají tak různověké porosty, což je součástí adaptační strategie Lesů ČR na změnu klimatu. Podnik využívá také inovativních postupů. Ve větších vzdálenostech od zdroje napadení například lesníci dohledávají kůrovcové stromy pomocí dronů, případně družicových snímků. Veškeré nové poznatky mají k dispozici i další vlastníci a správci lesů. Vycházejí z nich například Vojenské lesy a statky, a i tento státní podnik snížil objem napadených stromů.

Většinu během kalamity vytěžených ploch se už podařilo Lesům ČR obnovit a další nevznikají. „Zalesnění holin dokončujeme. Letos obnovíme téměř 13 tisíc hektarů, z toho devět a půl tisíc hektarů sazenicemi nebo síjí semen, zbytek přirozeně,“ dodal ředitel Strakoš s tím, že jarní práce pokračují. 

Mladé porosty se prořezávají, dosazují dalšími dřevinami a chrání před škůdci i poškozováním zvěří, aby byly zdravé, stabilní a odolné. Podnik se ale věnuje i běžným výchovným a mýtním těžbám. Letošních plánovaných 5,1 milionů metrů krychlových zpracovaného dřeva představuje 63 procent dříví z celkového letošního objemu. I v tom se Lesy ČR vrátily k běžnému hospodaření jako před kalamitou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

ČEZ Distribuce: Náklady na úpravy sítí se letos vyšplhají na 19,2 miliardy

19:09 ČEZ Distribuce: Náklady na úpravy sítí se letos vyšplhají na 19,2 miliardy

Společnost ČEZ Distribuce v roce 2025 vynaloží 19,2 miliardy korun na úpravy své distribuční soustav…