„Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád

21.01.2021 11:22 | Zprávy

V neděli se poprvé publiku ČT představila herečka Aňa Geislerová jako spisovatelka Božena Němcová. Jsou tací, kteří jsou z jejího výkonu nadšení, např. kritik Jan Rejžek. „Doufám, že i trapně předsudeční konečně pochopili, že je dávno naočkována mimořádným hereckým talentem,“ chválil kritik. Ale od dalšího odpůrce Miloše Zemana přišel jiný názor: „Božena paní Geislerové je jako bezduchá troska, bez energie, bez zápalu, bez jiskry v očích, bez nadšení, bez víry v samu sebe. Nevěřím jí vůbec nic.“ A Rejžek mu hned vynadal.

„Božena“ Geislerová je troska, padlo překvapivě. Vzbudil se Rejžek. Ale nebude rád
Foto: Repro ČT
Popisek: Božena Němcová v podání Ani Geislerové

Letošní leden by se s trochou nadsázky dal nazvat měsícem Boženy Němcové. Na začátku ledna měl premiéru první díl historického seriálu Božena, označený ČT jako „skutečný příběh první české spisovatelky“. Tuto neděli se na obrazovky dostala hlavní hvězda seriálu, herečka Aňa Geislerová. A dnes je tomu 159 let, co velikánka českého spisovatelství zemřela.

Názory na seriál se různí. Advokátka Daniela Kovářová v Lidových novinách kupříkladu uvedla, že drobné nesrovnalosti jí nevadí, ani erotika či herecké zobrazení jí není proti mysli. „I když dospělá Božena se víc než jako sebevědomá dáma chová jako fracek ignorující sliby, smlouvy a dobré vychování,“ podotkla.

Ale trnem v oku jí je pohoršování se nad minulostí. „Zejména zjednodušení na jediný výklad historie, v níž muži jsou agresivní domácí či venkovští násilníci, anebo slaboši prchající před odpovědností, a rodina je koule, která k smrti tíží,“ kritizuje advokátka zabývající se rodinným právem. Uznává, že ženy to v minulosti neměly lehké, ale namítá, že muži to neměli o moc lehčí. A připomíná, že jsou to ženy, kvůli kterým muži obchodují, staví domy, bojují nebo si dokonce berou život.

„Leitmotiv série Božena je podobný moderním příběhům, které píšou a točí mladé ženy. Podle nich může být žena šťastná jedině tehdy, když odhodí okovy manželství, rodiny a rodičovství a bude se svobodně a bez ohlížení věnovat kariéře, protože manželství svírá a děti dusí. Jako kdyby pro všechny ženy existovala pouze ta jediná moderní cesta,“ vytýká seriálu Kovářová a poukazuje na to, že ne každá žena může najít štěstí ve své profesi a naopak mnoho z nich touží po manželství a mateřství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

19:58 Už ty blbosti nemohl číst, dal Jana Cempera k soudu. Dnes další pokračování

Je na straně Ukrajiny. Bojoval za ni. Přesto ho onálepkovali za proruského a udělali z něj dezinform…