Při pátrání v pečlivě dochovaných svazcích Archivu bezpečnostních složek nás zaujal ten s registračním číslem 24021. Nese krycí jméno „Boháček“ a příslušníky S-StB Praha byl zaveden v lednu 1975 jako spis prověřované osoby k Pavlu Landovskému. Ten byl za komunismu pravidelně stíhán, vyslýchán a trestán. Podle policejních záznamů, které mají ParlamentníListy.cz k dispozici, sice navenek působil odhodlaně a bojovně, avšak na druhé straně ho tehdejší stav věcí vyloženě ničil. Často se ocital nejen bez prostředků, ale také bez blízkých lidí.
Naše redakce se pro dnešek zaměřila na sledování, jehož rozměry byly zhoubné i na dnešní poměry. Při pohledu na jednu ze žádostí takzvaného návrhu na sledování vidíme, že policie měla o Landovském absolutní přehled. Znala jeho pobyt, vozidlo, pracovní pozici a další detaily. Důvodem konkrétně tohoto dokumentu bylo „podchytit styky, pohyb a činnost Landovského". Z dalších stran spisu vyplývá, že na herci bylo nalepeno až deset tajných policistů. Ti ho měli pod dohledem prakticky ve dne i v noci.
„V 06:30 hodin bylo započato sledování Boháčka u jeho bydliště. V 09:10 hodin opustil Boháček své bydliště. Byl prostovlasý, oblečen v hnědou koženou bundu, modré texasky, černé boty. Odešel ke svému vozu, který nastartoval a během zahřívání motoru si vyčistil okno. Poté nasedl do vozu a odjel přes nám.sov. tankistů, Holečkovou, Švédskou přes Strahov, Myslbekovou, Střešovickou, V průhledu do ul. U Dejvického rybníčku. Zde vůz zaparkoval a odešel do bydliště Havla, kam v 09:25 hodin zašel," píše se na jednom ze zežloutlých listů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový