„Byznys pro kamarády. A dost!“ Znalec chodu ČT odklápí pokličku. Razantní řešení

23.03.2024 5:00 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Dobrým vodítkem při rozhodování o tom, komu dát hlas v blížících se volbách do Evropského parlamentu, je pohled na to, kteří stávající čeští europoslanci tolik milují cenzuru, že pomohli schválit tzv. Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků. V pravidelném přehledu mediálních zajímavostí se také dozvíte, že když dva dělají totéž, není to totéž. Ukázkový dvojí metr totiž v článku o koncesionářských poplatcích a veřejnoprávních médiích v členských zemích EU předvedl iRozhlas. „Jde jenom o peníze. O nic jiného. Rozhodně ne o blaho koncesionářů,“ komentuje to Petr Žantovský.

„Byznys pro kamarády. A dost!“ Znalec chodu ČT odklápí pokličku. Razantní řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova zpravodajství České televize

Skutečnost, že se na Slovensku mění realita veřejnoprávního mediálního prostoru podle nového zákona, který navrhla ministryně kultury Martina Šimkovičová za SNS, tedy že se ruší stávající RTVS, Rozhlas a televízia Slovenska, a místo toho se ustavuje Slovenská televízia a rozhlas jako nová instituce včetně nového vedení, jsme zmínili před týdnem. „Ministryně tento krok obhajovala na tiskové konferenci, kde uvedla několik důvodů, proč k tomu dochází. Mě z těch důvodů nejvíce zaujaly dva, které velmi důvěrně známe z podoby zažívané u nás. Jedním je to, že na obrazovku Slovenské televize, dosaďte si také klidně České televize, nesmějí určité typy názorů, nesmějí tam určití lidé, kteří tyto názory sdílejí nebo šíří, je vyloučena diskuze a názorová polemika, protože se tam šíří jen jeden povolený názor,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ministryně Šimkovičová k tomu doslova řekla, že „je jediné spektrum a jedna jediná pravda“. „My tuhle realitu známe z České televize dlouhodobě. To, že se vyskytla i na Slovensku, je smutné, protože Slováci se, alespoň tedy pod někdejším ředitelem Rezníkem, pokoušeli přece jenom trošku více o nějakou pluralitu než my zde. Ale v posledním období za pana premiéra Matoviče to vzalo podobný vývoj jako naše Česká televize. To znamená, že ji obsadily názorově unisonní skupiny, které prosazují pouze jednu jedinou povolenou pravdu, která se smí říkat. A všechny ostatní jsou téměř mimo zákon nebo každopádně mimo prostor veřejnoprávní televize, což je samozřejmě proti zákonu o České televizi a též proti někdejšímu zákonu o Slovenské televizi z doby, kdy se dělila federální státní Československá televize v roce 1991 až 1992,“ poukazuje mediální analytik.

Polemika ani věcná diskuse v ČT neprobíhají

Druhý důvod, proč považuje tento návrh za smysluplný a odůvodněný, spočívá v tom, co vyjádřila ministryně Šimkovičová tím, že se lidé utíkají k alternativním médiím, protože se v nich dozví něco jiného než v těch mainstreamových. „Ta vedou zpravidla jeden jediný tón, jemuž je v alternativě nastaveno zrcadlo, najdou se v ní doplňkové informace, argumenty a tak dále. Bylo by správné, ostatně říkal to i pan Souček svého času, když nastupoval jako generální ředitel do České televize a sklidil za to od různých liberálních demokratů v médiích i mimo ně jistou nevoli, takže ho možná už přešlo přesvědčení, že by i v České televizi měly existovat pořady, jichž by se účastnili odborníci z různých názorových okruhů a vedla by se v nich polemika a věcná diskuze. Tak v České televizi se to neděje, ale na Slovensku se to dít má, dokonce na to má být zákon,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Myslí si, že kdyby se naplňovaly zákony tak, jak byly před více než 30 lety sepsány, tak nemusíme vůbec nic měnit. „Vždyť poslání veřejnoprávního média bylo v obou zákonech jak v českém, tak ve slovenském, vyjádřeno velmi přesně a téměř podobnými, ne-li stejnými slovy, Tedy, že posláním veřejnoprávního média, ať už je to televize nebo rozhlas, je umožnit právě tuto pluralitní diskuzi a dát divákovi možnost, aby si z různých názorů sestavil vlastní stanovisko. To je základní mantra, kolem níž se točí i argumentace paní Šimkovičové. Bohužel, netočí se kolem toho veškerá diskuse o České televizi. Asi je to opravdu už bludný kruh a asi je třeba to rozetnout jako gordický uzel, jak to udělali v Řecku a začít na zelené louce. Teď to dělají na Slovensku. Mají pro to důvody, které jsem uvedl, a ty jsou zcela oprávněné,“ tvrdí mediální odborník.

Zákon umožní špehovat novináře, co zjišťují

Před několika dny prošel Evropským parlamentem zákon, který má zkratku EMFA (European Media Freedom Act), tedy Evropský akt o svobodě sdělovacích prostředků. „Prošel, jak se dalo čekat, hladce. Jeho parametry představila už loni na podzim naše slavná paní Jourová, známá to bojovnice za svobodu slova a proti cenzuře. Ten záměr byl nyní legislativně potvrzen, i když je v něm několik opravdu pěkných záludností. Jedna z nich spočívá v tom, že je zde definována jakási záruka v požadavku na transparentnost majitelů médií. Informace o majitelích médií by měly být v nějaké mezinárodní celoevropské databázi vlastnictví médií, a ta by měla obsahovat nejen údaje o koncovém majiteli toho média, ale i o jeho dalších oblastech podnikání. Není divu, že tento krok zdůvodnil náš pirátský soudruh – pardon, zástupce – Kolaja,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

„Bude například snadné odhalit zneužívání médií, pokud jejich majitel bude zároveň vlastníkem uhelných dolů a v jeho novinách budu vycházet články o tom, jak je zbytečný boj s klimatickou změnou,“ prohlásil Marcel Kolaja. „To jsou zástupné argumenty, pseudoargumenty, které nám zdůvodňují další a další ukrajování svobody slova. Je to o těch Overtonových oknech, která se otevírají jedno za druhým. Toto je další z nich a určitě nebude poslední. Velmi jsem se pozastavil nad tím, že tento zákon umožňuje také za určitých okolností špehování novinářů, to znamená sledování toho, co kdo zjišťuje. Proti tomu se sice postavili nějaké novinářské organizace, které mají pocit, že to porušuje jejich svobodu, ale pravděpodobně nepochopily, že to není proti svobodě mainstreamových médií, ale proti svobodě alternativních médií,“ vysvětluje mediální analytik.

Čeští europoslanci, co tolik milují cenzuru

Ta mají být vystavena této sankční povinnosti, budou špiclována, sledována, vypínána a zakazována právě s odvoláním na tento zákon. „Je to vlastně doplněk toho Aktu o digitálních službách, DSA, který vstoupil v účinnost v únoru, a to je povinnost provozovatelů odstraňovat obsah, který už šíří dezinformace nebo – cituji – ‚je protizákonný‘. Považuji tu floskuli o špiclování novinářů za vyšší stupeň téhle původní deklarace. To už nebudou zakazovány jenom informace a média, ale i jejich tvůrci. To je docela ‚pokrok‘, kterému jsme všichni zatleskali. Tedy ne úplně všichni. Podíval jsem se ale do některých médií, jak o tom informovala. Třeba Hlídací pes, který se tváří, že hlídá tu poctivost v mediálním vyjadřování, vydal článek s titulkem ‚Europarlament schválil mediální zákon. Do poslední chvíle proti němu bojovali i Konečná s Blaškem‘,“ informuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

To chce rychle nové volby a rychle udělat očistu !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 23.03.2024 10:19:26
Napřed zrušit poplatky a provést detailní kontrolu hospodařeni v ČT a ČR .Při zjištěni s manipulaci s penězi všechny tvrdě potrestat a všem z vedení ve všech státních podnicích a úřadech zabavit veškerý majetek !!Už je toho asi moc ?

|  5 |  0

Další články z rubriky

Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

9:20 Dárek pro Ukrajinu. 111 miliard? Splácet nemusíte. Kdo nesouhlasil, neuspěl. I EU půjčila

„Nenašel jsem jediného občana, který by si přál, aby peníze nešly na pomoc Američanům a místo toho r…