Komentátor serveru Seznam zprávy Václav Dolejší uveřejnil na twitteru anketu, v níž se lidí zeptal, zda jsou pro přijetí eura, nebo pro zachování koruny. 86,2 % dotázaných uvedlo, že stojí o přijetí eura v ČR. Koruny se zastalo jen 13,8 % dotázaných.
Dolejší v textu pro server Seznam Zprávy napsal, že jedním z lidí, kteří chtějí přijmout euro, je premiér Petr Fiala (ODS), který v promluvě k občanům z Kramářovy vily upozornil, že jeho pětikoaliční vláda konsoliduje veřejné finance i proto, aby Česko opět začalo plnit tzv. maastrichtská kritéria. To v konečném důsledku také naznačuje větu, aby mohlo Česko jednoho dne přijmout euro.
„Možná dnes premiér Fiala jen nemůže říct otevřeně a nahlas, že pod vlivem okolností změnil názor. A že už dál nemůže bojovat za ty krásné Kulhánkovy bankovky s Karlem IV., Boženou Němcovu nebo Emou Destinnovou. Vždyť Česko – bez ohledu na politiky – beztak spontánně přechází na euro. Víc než půlka podnikatelských úvěrů už se poskytuje v evropské měně kvůli nižší úrokům, exportní firmy kvůli zjednodušení přecházejí na eurové účetnictví. A stát jim dokonce chce umožnit v eurech platit daně,“ napsal Dolejší.
Ekonom Lukáš Kovanda se proto rozhodl upozornit, jak si teď země platící eurem stojí. Sáhl ke Slovensku, které spolu s Chorvatskem znají Češi asi nejlépe. Vycházel přitom z dat agentury Bloomberg.
„Červnová inflace dle Eurostatu byla na Slovensku vyšší než v Česku, 11,3 % vs. 11,2 %. V červenci se podle všeho tento rozdíl ještě navýší. Tolik k údajnému protiinflačnímu působení eura. V červenci měli Slováci suverénně nejvyšší inflaci v celé eurozóně. Následovali Chorvaté, kteří zhusta využili svůj letošní vstup do eurozóny jako záminku pro navýšení vlastních marží a zisků. Trochu se jim to ale vymklo z rukou...“ napsal Kovanda na twitteru.
Končící europoslanec Jan Zahradil (ODS) k tématu již poněkolikáté uveřejnil totožný průzkum agentury CVVM, který ukazuje, že v dlouhodobé perspektivě podpora eura mezi dotazovanými klesala. V dubnu 2008 bylo přijetí eura nakloněno 45 % dotázaných, 46 % bylo proti přijetí eura a ostatní si nebyli jisti. V dubnu 2023 bylo proti přijetí eura 73 % dotázaných, zatímco přijetí společné evropské měny podpořilo 22 % dotázaných.
Zahradil k tomuto průzkumu přidal pár slov.
„‚Dlouhé roky si euro přálo jen kolem 20 až 25 procent Čechů, zatímco teď už podle Eurobarometru podporuje euro skoro polovina lidí‘, napsal novinář Václav Dolejší ve svém článku na Seznamu. Je mi líto, ale říci to musím: Václav Dolejší je tak trochu něco jako DEZINFORMÁTOR,“ poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák