Salomon, který je v čele České spořitelny od roku 2016, vyzval k přijetí eura. „Přijměme euro! Není to jen měna, ale i symbol silné EU, kterou potřebujeme a v níž máme být slyšet (jako se to daří s nákupem munice pro Ukrajinu). Navíc euro zvyšuje ochotu spojenců bránit před putinovským terorismem nejen Česko, ale i stabilitu eurozóny,“ napsal Salomon na síti X v rámci konání Fóra Hospodářských novin.
Přijměme euro! Není to jen měna ale i symbol silné EU, kterou potřebujeme a v níž máme být slyšet (jako se to daří s nákupem munice pro Ukrajinu). Navíc euro zvyšuje ochotu spojenců bránit před Putinovským terorismem nejen Česko, ale i stabilitu eurozóny. Díky @Forum_hn #Silnejsi pic.twitter.com/zvsj5wuVWk
— Tomáš Salomon (@TSalomon_Sporka) March 27, 2024
S jeho slovy souhlasí komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk, který si vystačil s třemi vykřičníky.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) March 27, 2024
Podle bývalého politika ODS Pavla Drobila tento názor od šéfa největší české banky zasluhuje palec nahoru. „… říká ten, kdo na držení koruny jednoznačně vydělává, takže za mě palec nahoru,“ reagoval Drobil.
… říká ten, kdo na držení koruny jednoznačně vydělává, takže za mě ?? https://t.co/ZoDhKhJDqZ
— Pavel Drobil (@PDrobil) March 27, 2024
A podobně to vidí i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Podpory přijetí eura od těch, kteří přechodem na jednotnou evropskou měnu přijdou o část svých příjmů, si vážím nejvíc. Jasně totiž ukazují, že jsou tu důležitější důvody,“ má jasno Špicar.
„Díky Tomáši Salomonovi za jasný postoj z pozice šéfa největší české banky a Hospodářským novinám za udržování tématu ve veřejném prostoru po novoročním projevu prezidenta Pavla,“ uvedl Špicar.
??
— Radek Špicar (@R_Spicar_SP_CR) March 27, 2024
Podpory přijetí eura od těch, kteří přechodem na jednotnou evropskou měnu přijdou o část svých příjmů, si vážím nejvíc. Jasně totiž ukazují, že jsou tu důležitější důvody, viz níže ??
Díky @TSalomon_Sporka za jasný postoj z pozice šéfa největší české banky a @hospodarky za… https://t.co/y2ZP6nbpbt
Česká spořitelna se do internetových debat dostává v poslední době celkem pravidelně. Loni v dubnu například vyzvala VŠE, aby odvolala děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka s tím, že po jeho odvolání bude školu dál sponzorovat. Mnoho lidí takové kádrování rozezlilo a vyzvali k rušení účtů u České spořitelny, například politické hnutí Trikolora, za které Ševčík kandidoval v parlamentních volbách.
„Fajn, tak to pojďme dál řetězit, něco ve smyslu – vydírejte vysokou školu dál (stanovujte si podmínky) a my zrušíme u vás účet (stanovíme si podmínky). To je fér. Oni si mohou vybrat, koho budou sponzorovat, klienti zase, do jaké banky dají svoje peníze,“ reagoval poslanec ANO Patrik Nacher.
Největší česká banka poté svá slova vzala zpět. „Podporujeme studenty a studentské programy na celé VŠE, nemůžeme tedy svou podporu podmiňovat odvoláním či setrváním děkana jedné z fakult,“ uvedl mluvčí spořitelny Filip Hrubý.
Koncem loňského roku také vyšlo najevo, že Česká spořitelna nastavila nevídaně vysoký poplatek za výběr z bankomatu zahraniční kartou. Ten nasadila ve výši 169 korun za jednu transakci.
Svérázná politika výběru z bankomatů dost překvapila všechny včetně známého bojovníka proti obchodnickým nešvarům Janka Rubeše. Ten ukázal účtenku z bankomatu, kde výběr 200 korun skutečně stál 369 korun.
Hezky pekne @Ceskasporitelna pic.twitter.com/xgKtsly3rX
— kluk z Prahy (@janekrubes) October 6, 2023
„Poplatek účtujeme proto, že správa bankomatů je velmi nákladná (pronájem lokality, energie, zajištění bezpečnosti a podobně),“ vysvětlovala spořitelna na sociální síti X.
To mnohé zčásti pobavilo a zčásti naštvalo. Nechápou totiž, v čem se výběr zákazníka liší od výběru jinou kartou z hlediska pronájmu lokality, spotřeby energie či zajištění bezpečnosti.
„Při výběru tuzemskou kartou jede bankomat asi na soláry a hlídá se sám :),“ smál se jeden zákazník.
„Že máte zapotřebí lhát a dělat ze sebe blbce... Když už nemáte koule na to přiznat, že škubat cizince je fajn byznys, je možná lepší se nevyjadřovat vůbec,“ poradil další.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič