Zavírají nám školy a i jinak házejí klacky pod nohy. Nejmenší slovanský národ se ozývá z Německa

10.04.2025 11:01 | Reportáž

„Administrativa v Německu od roku 2001 stále snižuje počet škol a tříd, kde se žáci učí náš jazyk a dějiny. Takže povědomí o našem národě v mladé generaci zaniká. Bráníme se tomu, ale daří se nám to jen málo,“ říká jeden z hlavních představitelů Lužických Srbů Hajko Kozel. Německo jim hází pořád klacky pod nohy, proto si založili vlastní parlament. Ten však, jak nám napsali ze saského ministerstva vnitra, nemá oporu v žádném německém zákoně ani v ústavě.

Zavírají nám školy a i jinak házejí klacky pod nohy. Nejmenší slovanský národ se ozývá z Německa
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Žitavě

„Od roku 2001 musíme bránit naše lužickosrbské školství v Sasku i v Braniborsku, protože se školní úřady snažily zabírat naše školy a třídy a oslabit jejich lužickosrbský profil. Jelikož nám bylo stále namítáno, že organizace Domowina může hovořit jen za své členy, tak jsme vytvořili volený Lužickosrbský sejm a po druhých volbách začneme nyní zase rokovat,“ říká Hajko Kozel, který byl při nedávných volbách do zmíněného orgánu opětovně zvolen. Přečtěte si, jaké má jedna z národnostních menšin Spolkové republiky Německo problémy.

Školy a volby

Starší právník a historik Hajko Kozel žije v Bautzenu alias Budyšíně, hlavním sídle Hornolužických Srbů. Mezi Lužickými Srby je známou a uznávanou autoritou. Umí samozřejmě německy, ale kromě horno- a dolnolužičtiny hovoří i několika dalšími slovanskými jazyky, takže i plynně česky. Setkali jsme se v kavárně Srbského muzea, jehož expozice a budova by mohla být příkladem všech menších muzeí. Nachází se právě v Budyšíně uvnitř hradeb nad řekou Sprévou. Jenže, jde asi jen o pozlátko možného zániku jednoho malého národa.

„Některé problémy se s námi táhnou. Asi tím nejpalčivějším je školství. Saská administrativa stále snižuje počet škol, kde se žáci učí náš jazyk a dějiny. A v Braniborsku úřady oslabují lužickosrbský profil našich škol. Takže povědomí o našem národě v mladé generaci zaniká. Bráníme se tomu, ale daří se nám to jen málo,“ říká levicově zaměřený intelektuál Kozel a dodává: „Když jsme oslovili saské a braniborské ministerstvo vnitra, jestli bychom nemohli uspořádat volby do našeho parlamentu, tedy Lužickosrbského sejmu, společně s volbami do zemských sněmů, odmítli to. Přitom by šlo jen o malou administrativní změnu. Museli jsme tedy volby dělat korespondenčně.“

Námitky Sasů

Na naše dotazy na saském ministerstvu školství a kultury se ozval mluvčí Dirk Reelfs s tím, že je v Sasku řada lužickosrbských škol a poslal odkaz na hodně starý článek Srbské školy v Sasku. V něm se například píše: „Všichni žáci by měli ve škole dosáhnout aktivního srbsko-německého bilingvismu… Od školního roku 2002 až 2003 byl na třinácti školách testován nový koncept meziškolním projektem ‚bilingviní srbsko-německá škola‘… Projekt skončil v roce 2010.“ Dále se tam píše, že všichni žáci budou na srbských školách vyučováni dvojjazyčně, předmět srbština se vyučuje ve třech jazykových skupinách a na dvojjazyčné učitele dohlížejí koordinátoři. Ani slovo o tom, kolik lužickosrbských škol tedy vlastně existuje či zaniklo.

Kdosi ze saského ministerstva vnitra, kdo se ani nepodepsal, odpověděl takto: „Ani zákon o Lužických Srbech, ani saská ústava nepředpokládají vytvoření lužickosrbského parlamentu… Zájmy občanů lužickosrbského etnika na státní, regionální a místní úrovni může zastupovat zastřešující organizace lužickosrbských spolků a klubů. Taková zastřešující organizace existuje… Kromě toho Saský zemský sněm volí většinou odevzdaných hlasů Radu pro lužickosrbské záležitosti… Záležitosti, které se dotýkají práv lužickosrbského obyvatelstva s ní musí saský zemský parlament a zemská vláda konzultovat… Žádné jiné oficiální zastoupení není zákonem ani ústavou stanoveno. Volby a jimi určený výbor tedy postrádají veřejnoprávní základ, a proto stát nemůže procesu přislíbit žádnou podporu.“

Lužičtí Srbové

K vysvětlení postavení Lužických Srbů v Německu je nutné ozřejmit některé pojmy. Malý západoslovanský národ obývající jihovýchodní část východního Německa, historicky zvanou Lužice, se podle samostatných jazyků dělí na obyvatele Dolní – žijí většinou v Braniborsku – a Horní – žijící hlavně v Sasku – Lužice. První mají neoficiální hlavní město Cottbus alias Chotěbuz, druzí již zmíněný Budyšín. Lužičtí Srbové – je jich zhruba 60 000 – jsou jednou z původních národnostních menšin Německa, jako třeba Dánové nebo Frísové. Ostatně někteří lidé se k této národnosti hlásí i v Polsku a Česku.

Od roku 1912 v této oblasti působí lužickosrbská národní a kulturní organizace Domowina, která zastřešuje řadu tamních spolků. Za nástupu nacismu byla samozřejmě rozpuštěna a mnoho Lužických Srbů vystaveno těžké perzekuci. Malý slovanský národ ale i poté a vlastně dodnes naráží na mantinely německé shovívavosti v jednotlivých spolkových zemích. Proto se jeho představitelé rozhodli vytvořit si vlastní volený parlament, tedy Lužickosrbský sejm, který má po dvanácti poslancích z každé ze dvou odnoží lužickosrbského národa. První volby se konaly v roce 2018 a druhé skončily nedávno. Právě nyní proběhne první zasedání nového parlamentu. Ostatně Hajko Kozel získal ve volbách úplně nejvíc hlasů.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Poučte se z nedávné historie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuselaco , 10.04.2025 12:58:54
Za 2. světové války zabili více než 27 milionů Slovanů. Co čekáte od postnacistického Německa?

|  11 |  0

Další články z rubriky

Zakázaný prezidentský kandidát: Chtějí 3. světovou válku. Rumunsko je řízeno z ciziny. Obvinění Macrona

19:55 Zakázaný prezidentský kandidát: Chtějí 3. světovou válku. Rumunsko je řízeno z ciziny. Obvinění Macrona

„Chtějí zahájit třetí světovou válku z Rumunska, tak pak mohou zapojit i Evropu a Spojené státy amer…