„Pokud jde o situaci v České republice, tak si myslím, že je velice špatná. Spousta firem se potýká s investičními nejistotami a nikdo nezná, jak se budou vyvíjet náklady do budoucna. Pokud jde o zaměstnance a občany České republiky, čeká je velké překvapení, až začnou chodit nedoplatky za spotřebu elektrické energie a další,“ řekl Dufek a zapochyboval, že by výhledy byly optimistické tak, jak se je snaží podat někteří ministři ohledně Čechů a jejich spoření energiemi. „Ještě nevíme, jaká bude zima, jaká bude spotřeba plynu a elektřiny a jak se to projeví také na pokračujícím zvyšování cen v České republice,“ vysvětlil.
Podle něj je na tom momentálně nejhůře část zemědělského a zpracovatelského průmyslu. Naštěstí si však Češi o Vánocích rádi dopřejí, takže se to zatím neprojevuje. I to se ale stane: „Určitě poroste cena potravin, což bude mít velký dosah na nízkopříjmové rodiny. A druhá věc je, že se projeví zdražování, které postihne občany dojíždějící do práce a je jedno, zda je to veřejná doprava nebo dojíždějí svými vozidly. Jsem přesvědčen, že cena nafty půjde nahoru a jak se bude vyvíjet cena plynu... tedy stěžejní komodity pro domácnosti, firmy a provoz,“ uvedl šéf samostatných odborů.
Cena potravin ještě stoupne
A právě cena nafty nyní trápí také zemědělce. Stejně, jako v minulosti hrálo roli nepříznivé počasí, kvůli kterému stoupaly náklady na výrobu a odráželo se ve vyšších cenách (například nárazové ceny brambor), tak v současnosti se jedná o všechny komodity. „Vidíme, jak se zvedá cena másla, protože mléka je dost, ale zpracování mléčných výrobků se projevuje v nákladech, a tím se ženou ceny nahoru. Pak je ještě další otázka, jak dopadne sezona, protože máme jarní a ozimé obiloviny – jak na ně dopadnou ceny a jaké problémy a náklady budou znamenat pro tuto komoditu,“ podotkl. To se týká také živočišné výroby, které stoupají ceny nákladových komodit. Jedná se například o obilí, cenu elektřiny i nafty, což je nejdražší část zemědělské prvovýroby.
V posledních měsících se z Dufkova pohledu nezměnilo nic na jednoznačně špatně nastavené dotační politice v České republice: „Řeči, které slyšíme, jak je potřeba podporovat malé farmy, jsou nesmysl. Malé farmy vyrábějí jen pět procent potravin. Je velice špatně, že vláda nepomůže větším producentům a prohlášení Prouzy (Tomáš, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, pozn. red.) o baronech nejsou pravda. Vidíme, že největší podíly na ceně si berou německé supermarkety,“ upozornil.
Svoji nespokojenost vyjádřil i ohledně jednání s vládou ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů, a to na otázku redakce, jak se asociaci daří vyjednávat s politiky. „Na přímou otázku přímá odpověď. Vždycky jsme byli připraveni jednat v tripartitě a byly roky, kdy se jednalo každý měsíc. Tato vláda, která říká, že podporuje sociální dialog, stále není nejen schopna stanovit minimální mzdu – už máme prosinec a vláda stále jedná, ale není schopna ani dojednat věci v tripartitě a premiér neustále odsouvá jednání na další a další měsíce. A je výsměchem, když se Česká republika potýká s takovými problémy, že další jednání bude až 16. ledna,“ popsal.
Přijde krach malých firem?
„Poslední jednání tripartity sice bylo v listopadu a některá jednání běží na úrovni komisí tripartity, ale největší problém je, že vláda problémy neřeší, hrne je před sebou a odsouvá a problémy se kumulují. Bude to mít velký dopad na prosperitu v České republice i dopad na prosperitu firem a já se bojím, zcela upřímně, krachu velkého množství malých firem, které jsou páteří české ekonomiky. Jinak jsme jen subdodavatelé do Německa a situace se projeví i na evropském trhu,“ podotkl.
Bohumír Dufek na otázku, jak si vysvětluje, že vláda odkládá řešení a problémy hrne před sebou, odvětil: „Na to mám jednoznačnou odpověď. Když člověk něco neví nebo neumí, tak vždy hledá řešení až na poslední chvíli. A tady si všimněte, že česká vláda chce evropská řešení. Proč se neustále bavíme o evropských řešeních, když 27 států Evropské unie řeší vše individuálně?“ Je prý dobře, že se Evropská unie na něčem shodla, ale na drtivé většině opatření se prý neshodla a dané problémy neřeší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová