Kampaň Donalda Trumpa dokázala stmelit americké politiky i média v tom, jakým způsobem jím opovrhují. Svými sebezmatenějšími a sebenenávistnějšími projevy však Trump jen útočí na zaběhnutá klišé a vytahuje na světlo všechno to, co je v současných USA špatně.
Trump se totiž nebojí říkat věci, jež jsou pro mnohé politiky tabu. Nedávno například uvedl, že Hillary Clintonová „zabila stovky tisíc lidí vlastní hloupostí... Z Blízkého východu se pod jejím vedením stala hotová katastrofa.“
Nebojí se také vyhlásit do světa, že by mu nečinilo problém si koupit politika, jelikož všichni jsou prodejní, a stejným způsobem haní i dohody o volném obchodu, jež většinou připravují střední třídu o práci. Přesto jej však média prezentují jako naprostého lháře. Husseini ale připomíná, že žádný z těch hanlivých článků na Trumpovu adresu neměl potřebu dohledat, zda jsou jeho tvrzení pravdivá.
„Utratili jsme 4 biliony dolarů ve snaze svrhnout různé lidi. Které, na rovinu, kdybychom měli tady a mohli jsme tak utratit 4 biliony dolarů ve Spojených státech na opravu silnic, mostů, našich letišť a spoustu dalších problémů, jež máme, by utraceny byly mnohem lépe. To vám můžu říct hned,“ řekl Trump v projevu v Las Vegas. Husseini poznamenal, že Trump kritizuje válečné snahy USA mnohem více než například demokratický kandidát Bernie Sanders.
Trump také nedávno volal po zákazu vstupu pro muslimské imigranty do USA, „než se zjistí, o co tady vlastně jde“. To mnohá média okamžitě označila za protiústavní, Husseini ale dodal, že se nejedná zdaleka o první protiústavní krok ze strany prezidenta či prezidentského kandidáta. „Bleskové zprávy: současný demokratický prezident bombardoval sedm zemí, aniž by jakékoliv z nich vyhlásil válku. Ústavu jsme efektivně spláchli do záchoda.“
Zároveň také za Trumpovým útokem na muslimy vidí určitou logiku. „Je to zcela očividně špatné z mnoha úhlů pohledu, je to však naprosto pochopitelné, když vezmeme v potaz překroucené informace, které se dostanou na veřejnost. Jelikož prakticky nikdo na národním poli vážně a systematicky nekritizuje americkou politiku na Blížkém východě jako například několik invazí ‚kvůli změně režimu‘ a dlouhodobé spojenectví USA se Saúdskou Arábií a Izraelem, dává pak smysl říci, že je třeba něco změnit – a tím něčím je naše separace od muslimů,“ vysvětlil Husseini.
Trump je také jediným, kdo se ptá, proč muslimové na Blízkém východě tak nenávidí USA. Podle Husseiniho to není to, co by říci měl, ale je to lepší než nic. Zároveň připomněl, že velká část americké společnosti vidí Baracka Obamu jako „pacifistickou bábovku“, a tak mu nepřisuzují skutečnost, že za jeho působení USA bombardovaly nejvíce zemí od druhé světové války.
„Půlka toho, co Trump říká, může hraničit s šílenstvím a lží. Zároveň ale říká i pravdivé věci – a kritické, důležité věci, o nichž nikdo s přístupem do politiky či médií nemluví.“
„Ano, Trump říká, že totálně vybombarduje Sýrii – tak jako prakticky každý jiný republikánský kandidát – ale Obama už dávno Sýrii i Irák bombarduje, akorát mu k tomu nehrají mediální fanfáry. Tudíž si lidé nemyslí, že se to děje a věří, že problémem je Obamova pasivita,“ vysvětlil Husseini.
Husseini na závěr zhodnotil, že nemá nejmenší tušení, jak by vypadalo Trumpovo prezidentství. Přesto existuje velká šance, že pokud by k tomu došlo, USA by zřejmě velmi prospělo místo byrokratického vedení mít ve svém čele pragmatického obchodníka, jenž dělal byznys po celém světě. Jeho myšlenky totiž nejsou tolik radikální, jak by se mohly na první pohled zdát, a zároveň se vymezuje vůči demokratům i republikánům a dokáže oslovit i ty, kdo na politiku zanevřeli „Ekonomický pohledem je Trump jediným republikánem, jenž podporuje progresivní zdanění a sociální zabezpečení.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa