EU v očkování zaostává za Spojenými státy a Velkou Británií. Zatímco na ostrovech už první dávku dostalo skoro 34 milionů lidí, což je více než polovina, v EU je to v průměru 26,6 %. Toho si všímá i bývalý europoslanec Nigel Farage, velký stoupenec brexitu. Prohlašuje to za důsledek toho, že Británie se může rozhodovat samostatně, bez bruselských byrokratů.
„Jeden z argumentů proti brexitu byl, že nejsme dost velcí, dost dobří, abychom dělali velká rozhodnutí, co se týče obchodu a třeba i pandemie. Říkalo se, že o pandemii se postará nikým nevolená Evropská komise,“ začal Farage v rozhovoru pro server Breitbart. A pokračoval: „Když jsme EU opustili, tak jsme si ustanovili vlastní vedení pro očkování a hádejte. Dopadlo to skvěle a je to efektivní.“ Naočkováno je prý 60 % dospělé populace a v rizikové skupině jsou naočkováni všichni.
Následně se Farage obořil na komisařku pro zdravotnictví, Stellu Kyriakidesovou. Je prý „nevolenou byrokratkou, psycholožkou bez praktických životních zkušeností z Kypru“. Navíc ji nejde odvolat, nikdo pro ni nehlasoval a z očkování a zajišťování vakcín dle Farage udělala „úplný a totální guláš“.
Eurokomisařka Kyriakidesová v europarlamentu
Dle bývalého europoslance si toho obyvatelé Británie všimli, a tak si říkají: „Víte co? Jsme na tom líp, když si vládneme sami skrze zvolenou vládu než abychom tato rozhodnutí nechávali na někom jiném.“
Nigel Farage tento vývoj předpokládal, tedy že se ukáže, že rozhodnutí EU opustit bylo správné a že se ukáže, jak je evropská byrokracie těžkopádná a nekompetentní. „Jestli nás tato krize něco naučila, pak že nejlepší rozhodnutí dělají národní vlády v zájmu svých národů. Proto říkám, že Evropa musí opustit Evropskou unii. Všichni, kdo věří, že nejlepší rozhodnutí dělají národní vlády, které jsou zodpovědné svému elektorátu, to musí říct nahlas. Koneckonců, když jde o život, není to naše povinnost?“ řekl v lednu.
Probruselský tisk dle Breitbartu nejdříve pohrdavě prohlašoval, že Velká Británie kvůli brexitu bude mít vakcín méně a budou dražší, protože se rozhodla postupovat samostatně a ne ve spolupráci s EU. „V úplném rozporu s těmito očekáváními fanaticky proevropský Tony Blair teď tvrdí, že EU si vede tak špatně, protože Británie z bloku odešla a už nemá pozitivní vliv na činitele v Bruselu,“ píše Breitbart.
Farage označuje tuto krizi za první prasklinu ve víře v Evropskou unii po brexitu, která nakonec povede k tomu, že se blok rozpadne. „Toto je pro Evropskou unii začátek konce,“ pravil.
Politik si také přeje, aby se Velká Británie již otevřela. „Dnes na covid zemřel jeden člověk. Je určitě čas otevřít, lidé nemohou žít ve strachu věčně,“ řekl už 19. dubna. Politoval také královnu, která byla na pohřbu prince Philipa osamocená. „Tahle covidová opatření jsou nelidská,“ uvedl.
Just 1 Covid death in England today. Surely the time to unlock is here, people cannot live in fear forever.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) April 19, 2021
So desperately sad to see the Queen sat alone during the funeral service. These Covid rules are inhuman.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) April 17, 2021
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas