„Green Deal byl jen slabý odvar! Čeká nás něco strašlivého.“ Noveský a Štěpán společně vystoupili

10.11.2022 17:22 | Ze sítí

Komunitní energetika prý pomůže České republice k energetické nezávislosti, uvedl v rozhovoru s Vladimírem Štěpánem a Ivanem Noveským předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. „Ministerstvo průmyslu a obchodu proto pod vedením známého hrobaře českého průmyslu ministra Jozefa Síkely (za STAN) vypotilo obsah sněmovního tisku číslo 313, jenž představuje návrh novely energetického zákona,“ dodal Novotný a popsal i další proces.

„Green Deal byl jen slabý odvar! Čeká nás něco strašlivého.“ Noveský a Štěpán společně vystoupili
Foto: Youtube: O čem se mlčí
Popisek: Stanislav Novotný, Ivan Noveský a Vladimír Štěpán.

„Jakou další lumpárnu chystá Fialova vláda národních škůdců?“ ptal se dál Novotný. „V čem spočívá ta dojemná starost ministra Síkely o komunitní energetiku?“ zeptal se.

„Komunitní energetika není úplně to hlavní. Sice se tam zvedá ten výkon bez licence z 10 na 50 kWh, ale je tam jiný problém. Ta novela, když se na ni pořádně podíváš, tak má vyvinit vládu z toho nezákonného půjčování obrovských desítek miliard korun různým soukromým společnostem, a říkají tomu mimořádná tržní situace. A upřímně řečeno, jedná se o to, že oni půjčili ty peníze – a teď to potřebují zlegalizovat,“ zmínil Noveský.

„Možná to trochu podpoří komunitní energetiku... Na druhé straně, zase tam vidíme jednu věc, a to je to, že poslanec ODS navrhuje pozměňovací návrh, že se nesmějí odpojovat od centrálního zásobování teplem obyvatelé, a tudíž můžou zase přecházet na ty obnovitelné zdroje. Je to takový kočkopes, který jde proti sobě,“ dodal Noveský.

A nemá se tedy zapomenout na centrální zdroje, které budovaly celé generace?

„Co se týče těchto věcí, tak ten smysl je, že tato koncepce má prakticky být něco jako předělaný Green Deal, že to je taková zástěrka. Ten se zprofanoval, neuspěl – a bohužel se obávám, že ten princip té komunitní energetiky bude to samé, a taky tak skončí. Protože když si vezmeme, že to soustředění na ty obnovitelné zdroje vede pouze ke zvyšování emisí, ke zvyšování dotací a ke zvyšování cen energií... – a to dramatickému. Tak to, co byl Green Deal, to byl jenom slabý odvar. Ale to, co nás čeká, to bude znamenat stovky miliard do sítí, investice, což je něco strašlivého.

A musíme vzít v úvahu, že základem toho všeho budou tedy solární elektrárny – ale ty solární elektrárny nevyrábějí, když je potřeba. A to kolísání toho jejich výkonu vlastně znamená, že se stále více využívají právě ty centrální zdroje, zejména hnědouhelné elektrárny, a ty potom jsou zdrojem velkých emisí, a proto tedy ta kombinace toho obojího by měla vést k tomu, že konečně by mělo být pojmenováno, že ty solární elektrárny – ne plynové, ale solární – jsou právě ty závěrné zdroje – což jsou ty nejdražší. Čili to jsou ty, co nás stojí nejvíc peněz, protože jak na investice, tak i na ten provoz se vynakládají obrovské peníze,“ poznamenal Štěpán.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …