„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...

09.12.2019 11:36 | Zprávy

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček a teplická Arabka a muslimka Eman Ghalebová se vyjádřili k rozsudku Nejvyššího soudu, který vyhověl dovolání somálské dívky. Ta žalovala pražskou střední zdravotnickou školu kvůli zákazu nošení muslimského šátku, hidžábu. Zrušil předchozí rozsudky pražského městského soudu a Obvodního soudu pro Prahu 10 a věc vrátil obvodnímu soudu k dalšímu řízení. Zákaz muslimského šátku při teoretické výuce není podle soudu žádný legitimní cíl.

„Hidžábnice“ a Zemanem oceněná ředitelka: Diskriminace, souhlasí muslimka s rozsudkem. Ale Stanislav Křeček...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud bývalé studentky ze Somálska a střední školy. Studentka tvrdí, že jí škola nepovolila nosit hidžáb, a tím ji nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání. Požaduje omluvu a 60.000 korun

„Dnešní rozhodnutí soudu vítám a věřím v sílu právního státu. Jsem ráda, že jsem občanka země, kde platí rovnost a spravedlnost pro všechny bez rozdílu. A jsem ráda za dnešní doplnění Nejvyššího soudu, jehož zásadní myšlenkou byly hodnoty Listiny práv a svobod a vzájemná tolerance. Tuto myšlenku je potřeba stále opakovat vzhledem k populistické rétorice, která likviduje ve společnosti veškeré hodnoty. Tolerance a náboženská svoboda prostě k Evropě patří a bez nich bychom se ocitli zase v krvavých 30. letech minulého století,“ poznamenala Eman Ghalebová.

„Ředitelku ani žalobkyni neznám a celou kauzu znám pouze z médií, proto si myslím, že je potřeba počkat na konečné rozhodnutí soudu a nesnažit se ho ovlivňovat emocemi jako v minulosti,“ dodala Ghalebová s tím, že diskuze ohledně šátku a jeho zákazu je absurdní. „Prostě zbytečné drama,“ dodala.

„Bohužel se tato kauza odehrála v době sílící hysterie spojené s migrační krizí a protiislámských nálad a tendencí. Takže načasování kauzy bylo, bohužel, klíčové a zásadní, co se týče veřejného mínění ohledně šátků a obecně muslimů. Je mi líto, že kauza nezůstala jen věcí soudu, ale zapletli se do toho i někteří populističtí politici a protimuslimští aktivisté a udělali na půdě soudu ‚demonstraci‘, při které zpívali státní hymnu a narušovali průběh soudu, projevovali nenávist proti určitému náboženství za přítomnosti ředitelky, což ukázalo ředitelku jako ‚bojovnici‘ proti konkrétnímu náboženskému projevu, za což pak byla i vyznamenaná, a ne jak sama tvrdila, že chce jen dodržování školního řádu. Takže celá kauza nakonec není o dodržování pravidel, a vyvolává pocit určité diskriminace,“ zmínila Ghalebová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…