„Já to lidem říkám také.“ Pollert naštve. Kvůli Duškovi, kvůli Brnu i cenzuře

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

01.09.2023 8:02 | Monitoring

Olympionik a komentátor Lukáš Pollert se v pořadu XTV rozhovořil o své práci lékaře a v rámci toho sdělil i svůj postoj ke kauze Jaroslava Duška, který hovořil o tom, že rakovina je volba. „To, co řekl Dušek, říkám skoro pokaždé všem pacientům,“ zastával se herce Pollert. Stranou nezůstala ani kokainová aféra brněnské primátorky, na ní Pollertovi nejvíc vadí, že někdo zřejmě nerespektoval soukromí političky. Věnoval se také tomu, jak si v Česku stojí svoboda slova, nejde si podle něj nevšimnout, že kritika je čím dál víc označována jako dezinformace.

„Já to lidem říkám také.“ Pollert naštve. Kvůli Duškovi, kvůli Brnu i cenzuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař Lukáš Pollert

V současné době pracuje Pollert ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace, kde se podílí na těch nejsložitějších operacích: „Pracuji na kardiochirurgii, operace se provádějí na mimotělním oběhu proto, aby se srdce vyřadilo a mohlo se operovat. Mohly se operovat tzv. bypassy, anebo třeba se mění chlopně, které jsou staré, nefunkční. Je nutné udržovat krevní oběh, aby se kyslík dostával do všech orgánů, hlavně do mozku, takže se vlastně vyvede krev ze žilního systému na tzv. pumpu, na mimotělní oběh. Poté se ještě účastním transplantací plic, které se dělají také na mimotělním oběhu, na takovém trochu jiném, je to komplikovaná operace, z těch transplantací ta nejtěžší, trvá až osm hodin,“ popsal pro XTV Pollert náplň své práce.

Při tak složitých operacích podle svých slov není ve stresu. „Ve stresu nejsem, co mne ale baví, jsou komplikace, o které nemáme při těchto operacích nouzi. Vždy tam nějaká malá je. Někdy selhává jeden orgán, musí se toho hodně kontrolovat. Ještě jsem zapomněl říct, že na mimotělním oběhu musíme udělat z krve tekutinu, která se nesráží. A na to používáme heparin v dávce, když to odlehčím, kterou používal ten známý heparinový vrah,“ doplnil s tím, že za rok takových transplantací dělají padesát až šedesát a každým rokem se jejich počty navyšují.

„Stalo se nám, že jsme se dostali i do chirurgicky neřešitelné situace, že to srdce bylo tak špatné, že se rozpadla celá aorta a už to bylo chirurgicky neopravitelné, i to sestává,“ uvedl Pollert.

Lékař Pollert se před časem jako jeden z mála zastala Jaroslava Duška, když se v rozhovoru s Čestmírem Strakatým vyjadřoval k rakovině, za což čelil ostré kritice. Dnes Pollert zopakoval, že Dušek měl ve svých tvrzeních o této nemoci stoprocentní pravdu. „Myslím si, že pravdu měl, akorát použil zkratku, která nebyla úplně dobře pochopena. To, co řekl Dušek, já říkám skoro pokaždé všem pacientům. Říkám to samé a říkám to třeba jinými slovy a vysvětluji jim to, protože kdybych jim to nevysvětlil, tak by na mě koukali takhle překvapeně,“ řekl.

Následně dovysvětlil, proč si v podstatě za rakovinu mohou lidé sami: „Dušek říkal, že ti lidé, kteří mají rakovinu, si o tom rozhodli sami, resp. že si za to mohou sami, ono je to do jisté míry pravda, protože rakovina je vlastně selhání naší nějaké surveillance, která by měla být zdravá, v každém z nás vznikají nádorové buňky. A proč u někoho najednou selže ten dozor a rakovina se začne projevovat, to je ta podstata. Proč imunita přestane dávat pozor? Protože je asi špatná, je tam nějaký problém té imunity třeba. A proč je ten problém? Tak se podívejme na toho člověka, jak žije. Žije nějakým způsobem nezdravě, a to je to, co jakoby chtěl pan Dušek říct,“ vysvětloval lékař.

A následně doplnil. „Samozřejmě že ti lidi umřít nechtějí. Když mám na sále kuřáky, nechtějí umřít, ale jejich styl života je vede k tomu, že spíše dříve umřou, když nežijete zdravě. To tělo chátrá tím spíše. A všichni víme, co je nezdravý životní styl. Ten pacient taky ví, že když spí čtyři hodiny denně, jen sedí na pohovce, kouká na televizi a nic nedělá, podvědomě to ví, že to nedělá dobře a pak se hrozně diví, že dostane rakovinu. To je přesně to, o čem mluvil pan Dušek, že ten člověk tomu jde vstříc, aniž by si to plně uvědomoval,“ podotkl Pollert.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 01.09.2023 9:13:46
Dušek není žádná kauza. Kauza jsou více než rok chybějící léky. To, co řekl Dušek je navíc naprostá pravda. Drtivá většina lidí žije tak, jako by žít nechtěla (včetně mne). Jen málo kdo si to přizná. A schovávat se za nemocné děti když třeba kouřím, leju nebo pracuju ve stresu 16 hodin denně, je srabáctví. Už jenom proto, že mnoho dětí je ovlivněno tím, co dělala matka v době těhotenství.

|  7 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …