Začátek rozhovoru se točil právě kolem slov Dany Večeřové z ledna tohoto roku, kdy řekla, že třetina lidí nebude mít ani na základní potraviny. Situace byla podle Večeřové už tehdy složitá, protože zdražily všechny výrobní vstupy a zdražení potravin bylo nevyhnutelné. Pak se situace ustálila a někteří lidé podle Večeřové uvěřili tomu, že to bude lepší.
Situace už bude jenom horší. Což je...
„Nějakým způsobem se situace uklidňovala. Asi ten první varovný prst byl, jak jsem říkala, skončení činnosti těch energetických organizací. Kdy si člověk řekl: Proč to tak je? Je to takové nějaké divné. Ale furt jsme byli, furt jsme žili v blahé naději nebo v iluzi, že to nějakým způsobem skončí, že se to uklidní na jaře tohoto roku... Pak přišla válka na Ukrajině a pochopili všichni, že už situace bude jenom horší. Což je,“ shrnula paní prezidentka vývoj situace.
Padla i otázka, zda je výhled do budoucna lepší, zda se zdražování zastaví?
„My nemůžeme říct, že se to zastaví, že třeba za dva měsíce konec a už to bude v pořádku. My to nevíme. Protože my nemáme ani signály, že by se něco dělo v tomto směru, že by někdo nám třeba řekl: ‚Hele, tak my vám zastropujeme – ty ceny energií.‘ Já doufám, že se k tomu potom dostaneme, protože všechny ostatní státy, nebo řada ostatních států to udělala. My jsme neudělali vůbec nic, takže my prostě nevíme,“ popsala Večeřová bezradnost, ve které se potravinářský sektor ocitl a zmínila i to, že částečně může pomoct dobrá úroda.
Ryba smrdí od hlavy, vláda nedělá nic
Na dotaz moderátorky, zda platí, že ryba smrdí od hlavy, prezidentka Potravinářské komory odpověděla, že ryba má v tomto případě hlavu ve vládě.
„My už delší dobu, od začátku krize na Ukrajině, ji upozorňujeme, že prostě je potřeba něco dělat s tím, že náklady rostou a že ceny potravin se skutečně zvyšují a že to nemá konec.“
Dále prezidentka zmiňuje, že koncem března vydala Evropská komise přípis, který umožňuje kompenzace zvýšených nákladů zpracovatelského průmyslu.
„No a my jsme na to hned upozorňovali, pojďme toho využít, pojďme pomoci potravinářům. Protože to není pomoc potravinářům, to je de facto pomoc spotřebitelům. Všem. Protože díky tomu, že se pomůže nějakým způsobem kompenzovat zvýšené náklady, tak se to propíše do cen, a spotřebitelé nebudou mít tak vysoké ceny za potraviny. Výsledek je, že se doteď nestalo nic.“
Dodala ještě, že v této souvislosti leží na Evropské komisi zhruba 15 projektů na podporu zemědělství a potravinářství v celé Evropě.
„Francie 4 biliony korun. Polsko několik miliard korun. Slovensko, Německo, Španělsko. My nic.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA