„Jak z Rudého práva!“ Tomáš Prouza popsal náš vztah k Bruselu

04.05.2018 20:42 | Zprávy

Někdejší tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v komentáři pro server INFO.cz popsal, kde leží základ toho, že se nám v EU nedaří více prosazovat naše zájmy. K Čechům pracujícím v Bruselu se prý často chováme jako k cizím a právě to je náš základní problém.

„Jak z Rudého práva!“ Tomáš Prouza popsal náš vztah k Bruselu
Foto: vlada.cz
Popisek: Tomáš Prouza

V obecné rovině platí, že úředníci působící v Bruselu by měli pracovat ve prospěch Evropské unie jako celku a nikoli jen ve prospěch své země. Realita je však podle Tomáše Prouzy taková, že se úředníci na všech úrovních mohou postarat o to, že ostatní členské státy lépe pochopí, co se v Česku děje a pochopí také postoj Čechů k té či oné otázce. Vysvětlení těchto názorů totiž slyší z úst lidí, kteří v Česku vyrostli a vědí, jak přemýšlejí jejich krajané.

Právě proto nám podle někdejšího tajemníka pro evropské záležitosti škodí, když především na vedoucích postech v Bruselu máme méně lidí než třeba Slováci nebo Maďaři. Prouza má na mysli počty ředitelů odborů, ale i počty šéfů generálních ředitelství Komise. Podle Prouzy je to škoda, protože kupříkladu bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nebo někdejší ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) dokázali s úředníky v Bruselu efektivně komunikovat, takže to jde. Ale nedařilo se to všem ministrům.

Naší slabou stránkou je, že se Češi neumí v Bruselu prosazovat tak razantně, jak to dokážou příslušníci mnohých jiných národů. Vědomosti nám nescházejí, ale s pověstným tahem na branku je to už horší. Do Bruselu se navíc hlásí málo zájemců. Svou vinu na tom podle Prouzy může mít i druhý český prezident Václav Klaus.

„Není se co divit, každá rozumná země svým lidem pomáhá, aby se v tvrdé konkurenci dokázali prosadit. Jen my jsme se na Čechy v Bruselu dívali prvních deset let našeho členství přes prsty a Václav Klaus dokonce na setkání s nimi pohrdavě mluvil o těch, co „šli za lepším“. Fráze jako z úvodníku Rudého práva o emigrantech rozhodně nemohla v nikom vyvolat touhu po lepší spolupráci s Prahou,“ podotkl autor komentáře.

Nepomáhá nám ani to, že občas jdou Češi v Bruselu proti sobě. Jeden nepřeje úspěch druhému, vše podle hesla „já nemám kozu, soused kozu má a já si přeji, aby sousedova koza chcípla, abychom na tom byli stejně“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

Komentátor Petr Holec si všímá, že ministr vnitra Vít Rakušan už otevřeně vytáhl do boje proti koali…