Jakl v glose pro Institut Václava Klause reaguje na nedávný veřejný komentář Petra Fialy, který prohlásil, že Evropa se musí probudit. „Po Draghiho zprávě, datech zveřejněných agenturou Bloomberg a dalších otevřených katastrofických zprávách třeba o německém průmyslu či o technologickém zaostávání EU si asi i Petr Fiala, nejkonformnější z unijních politiků, řekl, že teď už se to smí,“ tvrdí ironicky Jakl.
Jde podle něj o snahu zalíbit se voličům před sněmovními volbami v roce 2025. „Před volbami, které přijdou už za necelý rok, by se nová role mírného kritika v mezích zákona mohla hodit, kdyby třeba část voličů ztratila paměť. A tak se nám najednou všude možně rojí noví stateční odvážlivci, kteří se předhánějí a ještě budou předhánět v kritice především imigrační a ekonomické politiky EU. Včera ještě za stejná slova jiným nadávali do nacionalistů a dezolátů, dnes objevují Ameriku, jako kdyby oni byli prvními, kdo začal bít na poplach,“ upozorňuje Jakl, že by lidé neměli zapomínat, jaké postoje vládní politici zastávali.
Na druhou stranu je podle Jakla vlastně dobře, že kritika EU zaznívá i z úst premiéra. „Nebuďme hnidopiši, Fialova kritika je v zásadě správná a přesná a my si o ní můžeme říci: sice pozdě, ale přece,“ dodává Jakl a zamýšlí se nad slučováním pojmů Evropa a Evropská unie. Petr Fiala prohlásil, že Evropa se musí probudit, jenže „jak se může probudit kontinent?“ ptá se Jakl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič