Dva roky od konce hlavního období pandemie dochází k nárůstu počtu úmrtí u lidí ve středním věku. Analýza agentury Bloomberg, která vycházela z údajů Úřadu pro národní statistiku, poukázala na to, že se ve Velké Británii podezřele zvýšil počet úmrtí lidí ve věku 40 až 44 let. „Počet úmrtí na 100 000 obyvatel se zvýšil v prvním pololetí 2023 oproti předchozímu období o šest procent, a to po dvou letech poklesu,“ napsala agentura Bloomberg. A článek v lékařském časopise Lancet z minulého měsíce naznačil, že mezi důvody by mohly patřit účinky infekcí covidem-19 a komplikace s ním spojené. Upozorňuje také na to, že mnoho zemí i nadále zažívá zjevný přebytek úmrtí dlouho po vrcholech spojených s pandemií covidu-19 v letech 2020 a 2021.
„Problematika nárůstu počtu úmrtí v posledních letech je velmi složitá, proto vypíchnu jen fakta, která jsou pro mě nepochopitelná a natolik iritující, že se možná nebudu vyjadřovat tak umírněně jako jindy. Nadúmrtí jsou hlášena z mnoha zemí. Nejde přitom o úmrtí na covid. Tato úmrtí jsou registrována v posledních dvou letech. Tedy v době, kdy měly očkované lidi před úmrtím chránit covidové vakcíny, a v době, kdy už pominuly ‚nebezpečnější‘ mutace viru a byly vystřídány mutacemi málo rizikovými. Je tedy nutno se ptát: ‚Co může způsobovat tato úmrtí?‘ Je zcela namístě vyslovit hypotézu, jestli nemohou být jednou z příčin vakcíny, a tuto hypotézu pak ověřit, či vyvrátit,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Vladimír Čížek, specialista v oboru vnitřního lékařství zabývajícího se diagnostikou a nechirurgickou terapií onemocnění krevních a lymfatických cév.
Trend růstu kardiovaskulárních úmrtí trvá i po pandemii
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník