V sobotu se v centru Prahy konal Pochod pro život, veřejné shromáždění odpůrců potratů. Ale svoboda shromažďování dostala tvrdý direkt: Feministické hnutí Praha je feministická pochod zablokovalo, a přestože policie některé blokující zadržela, fakticky nechala jejich akci zvítězit.
„Blokáda pochodu je samozřejmě projevem násilí,“ říká jasně místopředseda Svobodných Luboš Zálom. A dodává, že se nejednalo o obranu svobody, ale o „násilné upření demokratických, občanských práv“ těm, kdo chtěli v rámci svobody projevu hájit svůj názor.
Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová blokádu hájila paradoxem tolerance filozofa Karla Poppera. Jenže podle Záloma je to jen cynická omluva: „Ze strany pirátky Gregorové je to demonstrace síly a zároveň varování: Proti vám, kteří stojíte na opačné názorové straně, můžeme použít násilí. Smí se to.“
Ačkoliv feministické hnutí tvrdilo, že jde o „nenásilný protest“, Zálom namítá: „Blokáda je násilím. Je pokusem vynutit si politickou vůli silou.“
Navíc poukazuje na dvojí metr: „Kdyby například katolická Aliance pro rodinu zkusila blokovat Prague Pride, byla by tvrdě rozehnána ‚liberálními‘ obušky a ‚demokratickými‘ vodními děly.“
Policie podle něj v případě pochodu za život jen předstírala zásah. „Blokujících bylo mnohem více, než těch, které policie zadržela. A ti, co byli odvedeni, byli okamžitě nahrazeni dalšími soudruhy,“ popisuje situaci. Připomíná přitom, jak drsná uměla být policie vůči občanům během covidových omezení: „Policie vždy stojí na straně toho, kdo je právě u moci a hájí jejich cíle.“
Zálom varuje, že tento způsob potlačování občanských práv může být v budoucnu použit proti komukoliv, například i proti předvolebním mítinkům opozice:
„Oficiálně se akce povolí, ale následná ‚nenásilná‘ protiakce ji zablokuje. Policie nezasáhne a občanské právo je v troskách. Přesto si budeme stále pokrytecky tvrdit, že jsme demokratický stát.“
Závěrem Luboš Zálom vyslovuje vážné varování: „Blokáda, kterou s takovou radostí obhajuje pirátská politička, naznačuje směr věcí budoucích. Jak vlastně nazvat politický systém, v němž jsou určité názorové skupině upřena občanská práva?“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný