„Jestli nevypadneme, dopadne to špatně.“ Odborníci se shodli, povolenky jsou zlo

21.12.2022 18:40 | Rozhovor

„Povolenky jsou ryze spekulativní nástroj, který v praxi poškozuje spotřebitele, průmysl a nakonec samu ekologii. Ta reforma nepodráží nohy, ale likviduje nejen český průmysl a české občany a celou českou ekonomiku,“ obává se energetický expert Ivan Noveský. „Celá agenda emisních povolenek se naprosto míjí svým účelem, stává se rájem novodobých veksláků, kteří si z toho udělali obrovský byznys. Je neodpustitelné, že orgány, které nesou za tuto agendu odpovědnost, těmto spekulacím nedokázaly včas zabránit. To je prostě fatální manažerské selhání, které se nedá odpustit,“ zdůraznil makroekonom Jaroslav Šulc.

„Jestli nevypadneme, dopadne to špatně.“ Odborníci se shodli, povolenky jsou zlo
Foto: Azol s.r.o.
Popisek: Teplárna Opatovice

Rada Evropské unie i zástupci Evropského parlamentu se shodli na reformě obchodu s emisními povolenkami. Emise v odvětvích podléhajícím Evropskému systému pro obchodování s emisemi musí do konce roku 2030 klesnout o 62 procent. Což pro silně průmyslové a energeticky náročné Česko to znamená významné přidání v rychlosti přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku. Za situace, kdy například německé firmy dostávají vysoké dotace, zatímco podpora českého státu tuzemskému průmyslu je ve srovnání s tím zanedbatelná.

Dohodu přesto vítají nejen evropští, ale i někteří čeští politici. „Dosáhli jsme dohody na zpřísnění fungování trhu s emisními povolenkami. Je to dobrá zpráva nejen pro klima, ale hlavně pro skupiny lidí, kteří jsou změnou klimatu ohroženy nejvíce, tedy nízkopříjmové domácnosti, senioři, malé děti, zemědělci,“ radoval se na twitteru Marian Jurečka.

Ceny emisních povolenek drasticky zdražují i v očekávání přísnějších pravidel. Už letos vystoupily dle údajů ze severu Fintag.cz („Čeští politici podrazili nohy českému průmyslu i spotřebitelům“) na rekordních  99,22 eura (2 406 Kč) za tunu, koncem minulého týdne se cena termínovaných kontraktů na povolenky v Amsterodamu pohybovala těsně nad 83 eury (asi 2 013 Kč) za tunu. Ještě před pěti lety stála povolenka 17 eur...

Nová pravidla urychlí odchod průmyslu z Evropské unie

Tyto změny rozhodně nevítají s nadšením zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle nich zvýší náklady českých průmyslových firem, ale i dále zdraží energii a teplo. Hlavní problém však je, že znevýhodní český průmysl, který je energeticky a tedy i emisně vysoce náročný. „Aplikace těchto opatření povede jen k dalšímu růstu ceny povolenky. To dále zhorší pozici průmyslových firem v ČR a Evropě. Žádná opatření, jako je rebasing nebo odebrání povolenek do rezervy tržní stability MSR nejsou potřeba,“ řekl dle serveru Fintag.cz Bohuslav Čížek, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu ČR.

„Místo aby se Evropská rada dohodla na uvolnění emisních povolenek z MSR a snížila alespoň částečně jejich cenu, což by se také pozitivně promítlo do ceny elektřiny a tepla, souhlasila naopak s dalším stažením povolenek z trhu. Evropská rada podlehla tlaku Evropského parlamentu na překotné snižování emisí. Je to přitom Evropský parlament, který si stále neuvědomuje realitu, před níž evropský průmysl nyní stojí,“ konstatoval Čížek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …