Maltská politička podle serveru EuropeanConservative.com čelí skandálu, který vyšel najevo v rámci aféry Quatargate. Při jejím řešení předsedkyně sněmovny požadovala vznik speciální vyšetřovací komise a apelovala na „reformy, které předejdou jakékoliv formě korupce“. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ale vyšlo najevo, že sama Metsolaová není tak transparentní, jak se zdá.
V Davosu 19. ledna vystoupil také albánský premiér Edi Rama, který i ve světle posledních afér hovořil o pokrytectví EU. „Roberto, promiň, musím to říct, když se tato korupční kauza dostala ven. Karma je svině," nebral si servítky.
Albánie se totiž již dlouho neúspěšně snaží vstoupit do EU. Někteří Albánii ale považují za měkkou diktaturu; například kvůli zákonu o daňové amnestii, který by Albánii umožnil stát se úložištěm nelegálních peněz.
Přesto Rama tvrdí, že EU má nyní na země usilující o vstup do bloku mnohem přísnější požadavky než v době vstupu prvních členů. „Více než polovina zemí EU by nyní nemohla vstoupit. A to nemluvím o bývalých komunistických zemích. Mluvím také o zakladatelích, to mi věřte,“ prohlásil dále Rama.
Ramova obvinění reagovala na odhalení o nezveřejněných darech, které Metsolaová dostala za poslední rok ve funkci předsedkyně europarlamentu. Podle dostupných informací obdržela přibližně 125 darů, jako jsou lahve vína či šampaňského, ale i šaty nebo hotelové pobyty.
Maltská politička dostala například zlatou modelovou věž od vysoce postaveného marockého politika, bílé šaty se zlatou výšivkou od předsedy bahrajnského parlamentu, šátek od francouzské premiérky Élisabeth Borneové, bezdrátová sluchátka Sennheiser od německého Bundestagu, vázu od delegace českého předsednictví Rady EU, bílou halenku od moldavské prezidentky Maiy Sanduové nebo víkend s elitním vinařským klubem ve Francii.
Metsolaová převzala předsednictví parlamentu v lednu 2022, ale dary vyšly najevo až nyní v návaznosti na skandál Qatargate, v němž je několik poslanců podezřelých z přijímání úplatků od Kataru za to, že vyčistí jeho záznamy o dodržování lidských práv. Kodex chování Evropského parlamentu přitom vyžaduje, aby poslanci Evropského parlamentu každý měsíc zveřejňovali seznam obdržených darů.
Mluvčí Metsolaové uvedl, že je zvykem, že předsedové parlamentu nejsou tímto pravidlem vázáni. Totéž tvrdí i samotná Metsolaová, která se přitom zasazuje o větší transparentnost.
Metsolaová se pro Politico hájila tím, že dary obdržela jako předsedkyně parlamentu, nikoliv jako poslankyně EP, ale dodala, že se zasazuje o větší transparentnost. „S vedoucími představiteli skupin jsme se dohodli na prvním postupu v řadě bodů, které mohou být přínosem. Toto je začátek, nikoliv konec. Začneme s opatřeními, která můžeme rychle realizovat, a zároveň zahájíme proces dlouhodobější reformy,“ uvedla na posledním plenárním zasedání parlamentu 19. ledna, kde poslanci debatovali o tom, jak řešit zjevné problémy s korupcí v této instituci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma