„Kdyby Ukrajina měla podporu od roku 2014…“ Šéf Člověka v tísni začal na ČT uvažovat

19.10.2023 22:24 | Monitoring

Že máme několik živých velkých konfliktů ve stejném čase, je zpráva o tom, že svět je celkově v horším stavu. Běžnějším způsobem vyrovnání si účtů se stává okupace a napadení. Bylo naivní si myslet, že vše bude v pořádku, uvedl Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni v pořadu Interview ČT24. Vladimir Putin tím možná vycítil naši slabost. Hovořil o nutnosti posílení obranyschopnosti. „Budovat armádu neznamená chystat se na válku, znamená to, že jsem připraven se bránit,“ zdůraznil Pánek.

„Kdyby Ukrajina měla podporu od roku 2014…“ Šéf Člověka v tísni začal na ČT uvažovat
Foto: ČT24
Popisek: Spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

Rusko-ukrajinský konflikt a izraelsko-palestinský konflikt by Pánek nebral na lehkou váhu. „Jestliže máme několik center poměrně velkých konfliktů a obojí má potenciál velkého konfliktu, tím, že je do něj zapojena přímo či nepřímo spousta dalších zemí, takže se z toho svým způsobem stává i proxy konflikt, kde jsou velké regionální i světové mocnosti. Takové konflikty ovlivňují situaci v celém světě a mají potenciál přispět k většímu napětí, polarizaci a zkratkovitému jednání, rozhodnutí v emoci, které může vést k další rozbušce něčeho,“ uvedl v pořad Interview ČT24.

„Nemyslím si, že se blíží světový konflikt, ale to, že máme několik živých velkých konfliktů ve stejném čase, je zpráva o tom, že svět je celkově v horším stavu, že stabilita světa, klid na světě a to, že násilí, agrese není způsob, jak dosáhnout svého, oslabilo. Běžnějším způsobem vyrovnání si účtů se stává přístup okupovat, napadnout,“ pokračuje Pánek.

Byli jsme podle něj příliš naivní, když jsme vůči ruskému vůdci Putinovi nastavili přátelskou tvář. „Zvykli jsme si, že vše je v pořádku a vše už jen bude v pořádku, a to bylo naivní. Možná to vedlo k tomu, že Vladimir Putin si naši přátelskou tvář vysvětlil a nabízení rovnocenného, na důvěře postaveného partnerství jako slabost Evropy a Spojených států. On ostatně jako operativec sovětské tajné služby pravděpodobně slovo přátelství nezná, zná jen vítězství, nebo porážku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Natálie Brožovská

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kdyby Ukrajina měla podporu od roku 2014…, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemtajovsky , 20.10.2023 11:33:37
Pánku, tak by na Donbase a v Luhansku bylo daleko více mrtvých než těch 14 000.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…