Státní zástupce Gergela viní z dotačního podvodu kvůli dvěma dotacím ministerstva školství v hodnotě dvacet milionů korun. V roce 2022 po ruské invazi na Ukrajinu Gergel otevřel Komunitní centrum Roztyly, jež mělo sloužit k integraci ukrajinských dětí a jejich rodičů do české společnosti. Dotace byly určené na adaptační skupiny a aktivity pro děti.
Gergel však podle soudkyně Silvie Slepičkové v žádostech uvedl nepravdivé údaje. „Současně byly finanční prostředky použité v rozporu s účelem dotace,“ řekla soudkyně Slepičková.
V žádostech Gergel uvedl, že cílem aktivit v centru je rozvíjení jazykových dovedností dětí a socializace v českém prostředí. Podle žalobce ale věděl, že se čeština v centru nevyučuje. Od rodičů dětí navíc Gergel vybíral finanční příspěvek 2500 korun na stravování, což bylo v rozporu s podmínkami udělení dotace. Obžaloba tvrdí, že část peněz využil pro koupi družstevního podílu za byt v pražském Braníku.
Gergel obžalobu popírá. Tvrdí, že provoz nadace financoval půjčkou ze svých peněz. Část financí z první dotace si proto převedl zpět na svůj účet, další peníze pak vybral v hotovosti kvůli tomu, že mu banka zablokovala účet. Muž tvrdí, že částku uložil do trezoru a později ji předal nástupci, který ho v čele nadace vystřídal. Další finanční transakce prý realizoval z vlastních finančních prostředků. V závěrečné řeči Gergel prohlásil, že centrum otevřel, aby vytvořil pro ukrajinské děti „kousek světla a bezpečí“. Zdůraznil, že se zpronevěry nedopustil.
Dluží přes 13 milionů
Podle státního zástupce se vina obžalovaného prokázala, peníze ministerstva školství nebyly využity v souladu s dotačními pravidly. Gergelův obhájce naopak tvrdil, že došlo ke „komplikacím“, nicméně až poté, co nadace o dotaci požádala. Gergel prý vývoj situace nemohl předvídat. Věc by se podle právníka měla řešit v sankčním mechanismu dotačního řízení, a ne u soudu.
Podle nepravomocného verdiktu má Gergel nahradit ministerstvu školství zhruba 13,3 milionu korun, téměř sedm milionů už vrátil.
Právník Tomáš Tyl se ale nezdržel komentáře, že „pan Gergel se nám tady adaptoval velice pěkně“.
Česká republika si slávou této neziskové organizace vydobyla pozornosti i v zahraničí.
Vladimir Gergel e la sua fondazione "Help Ukraine", ha ricevuto fondi per insegnare la lingua ceca ai rifugiati ucraini
— Annarita (@Ecatetriformis) August 31, 2024
Secondo la procura della Repubblica Ceca, ha acquistato un appartamento a Praga per 8 milioni di corone, ha trasferito 2 milioni alla madre e ha prelevato pic.twitter.com/8zFkDhbcs5
Gergel, který v Česku působil či působí v několika dalších obchodních společnostech, se odvolal ještě v soudní síni, příběh tedy bude pokračovat.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Naďa Borská