„Evropskou energetiku čekají zásadní změny. Proces dekarbonizace či přizpůsobení se ukončení dodávek ruských surovin vytvoří mimo jiné obrovské nároky na nárůst využívání elektřiny,“ napsal na svůj twitter před dvěma dny ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).
Jen pár zasvěcených tušilo, co může pro běžné občany znamenat zmínka o tzv. „dekarbonizaci“. Nyní se to naplno ukazuje a spoustě lidem z toho dobře pravděpodobně nebude.
Evropskou energetiku čekají zásadní změny. Proces dekarbonizace či přizpůsobení se ukončení dodávek ruských surovin vytvoří mimo jiné obrovské nároky na nárůst využívání elektřiny.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) May 16, 2023
Je proto potřeba zajistit její dostatek, dostupnou cenu a především stabilitu celé soustavy. pic.twitter.com/5BSTyKiD9N
Podle všeho je totiž nachystána novela zákona, která od roku 2025, tedy již za rok a půl, zakazuje prodej nových kotlů na pevná paliva. Časem tedy budou lidé víceméně donuceni k přechodu na jiné zdroje, což nemusí být pro každého tak jednoduché, jak se může zdát.
Ti, kdo nemají možnost pořídit si tepelná čerpadla, či jiné alternativní zdroje, budou poté, co jejich kotel vypoví poslušnost, donuceni k nákupu plynových kotlů. A jak je to dnes s plynem a jak to s ním bylo ještě před nedávnem, to všichni vědí.
„POZOR! Rychle si kupte poslední kamna, kotle a jiné spotřebiče na uhlí. Ministr životního prostředí je chce od začátku roku 2025 zakázat,“ reaguje na zprávu, která se v médiích objevila, twitterový účet Konec uhlí – Nová energie, za kterým stojí bývalý ministr a odborník na energetiku Vladimír Budínský.
POZOR!
— Konec uhli – Nova energie (@NovaUhli) May 18, 2023
Rychle si kupte poslední kamna, kotle a jiné spotřebiče na uhlí.
Ministr životního prostředí je chce od začátku roku 2025 zakázat.https://t.co/54XFdteh7I
Právník Ondřej Dostál jde ve svých úvahách ještě dál a v reakci na stejný článek píše dokonce o lotrech, kteří chtějí zakázat kotle na uhlí a o tom, že vláda půjde v době začátku platnosti zmíněného opatření tzv. „od válu“.
„Lotři nám chtějí zakázat od 2025 kotle na uhlí. Nepořídíte si ani ty moderní ekologické,“ začíná svůj příspěvek a pokračuje i zmínkou o emisních povolenkách pro domácnosti.
„Od roku 2027 mají i domácnosti platit emisní povolenky. Čím máme topit? Plynem za majlant, dováženým kolem světa? Elektrikou? Drahé, zvlášť v zimě, kdy i TČ nemá účinnost,“ zmiňuje výše uváděné způsoby vytápění.
Lotři nám chtějí zakázat od 2025 kotle na uhlí!?
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) May 18, 2023
Nepořídíte si ani ty moderní ekologické. A od 2027 mají i domácnosti platit emisní povolenky??Čím máme topit? Plynem za majlant, dováženým kolem světa? Elektrikou? Drahé, zvlášť v zimě, kdy i TČ nemá účinnost. Spálíme české lesy?… pic.twitter.com/cppYGM4GK4
„Spálíme české lesy? Komu tím prospějeme? Uhlí máme dost v ČR na desítky let, nemusíme ho odnikud dovážet, moderní kotle ho spalují efektivně, levně a ekologicky, nejsme na nikom závislí,“ varuje před devastací našich lesů a zmiňuje naši nezávislost při topení uhlím v ekologických kotlech.
Naráží i na problematickou normu EURO 7 a emisní povolenky, nově zaváděné s jinými pravidly od roku 2027.
„Proto vadí? Chce vláda ekonomicky zlikvidovať vlastníky domů? Zdali nemovitosti, znemožnili vyrábět levná auta (šílená EURO 7), teď nám zakážou topit uhlím a napálí nám emisní povolenky?“
„V roce 2025 půjde tahle vláda od válu. A ještě předtím, ve 2024, musíme správně zvolit v evropských volbách EU. Správně = nikoho z 5K, ani minulé vlády, co tohle dopustila,“ pustil se Dostál i do politické roviny diskuse a pokračuje svými názory na EU.
„Že ‚EU nesouhlasí‘? Kdo je EU, menšina ukřičených hysteriků lepících se před auta? Nebo rozumní spolu-Evropané, kteří to po 2025 budou vidět stejně jako my, nebo s nimi alespoň půjde tvrdě, ale férově vyjednávat, co za ČR chceme a co je fakt už přes čáru?“
Svůj příspěvek končí opět návratem k tématu zákazu kotlů na uhlí.
„Moderní automatický kotel na uhlí místo starého kouřivého? Super, ušetřím si práci a líp to topí. Zákaz kotlů na uhlí? V žádném případě, má drahá. Možná za dvacet, třicet let, dojde-li v energetice k nějakému průlomu, který učiní uhlí překonaným. Ten čas ale ještě nenastal,“ je si Ondřej Dostál jistý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.