Lékárníci i zubaři souhlasí s růstem platů lékařů. Ale jim se ubrat nesmí

04.05.2016 21:53 | Zprávy

Lékárníci i zubaři se soukromými praxemi souhlasí s desetiprocentním navyšováním platů v nemocnicích, nesmí to být ale na úkor jejich příjmů. Prezidenti jejich komor se chtějí účastnit schůzek, které by vedení vládní koalice znovu svolalo k řešení problémů zdravotnictví se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů, píše ČTK.

 Lékárníci i zubaři souhlasí s růstem platů lékařů. Ale jim se ubrat nesmí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to ČTK řekli prezidenti Komory lékárníků Lubomír Chudoba a zubařů Pavel Chrz. „Představa, že bychom řešili problém nedostatku lékařů a sester v nemocnicích tím, že si určíme priority, jak jsme byli ministerstvem financí nabádáni, a vezmeme peníze ostatním druhům péče, byla výrazně odmítnuta,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který se schůzky rovněž zúčastnil.

Problémy obou komor

Chudoba řekl, že lékárníci i zubaři chtějí být při příštích jednáních koalice se zdravotníky a kraji. Podle něho zastupují velkou část ambulantního sektoru a není možné opakovaně přidávat nemocnicím a nedat nic ambulancím.

Na schůzce byla podle Němečka otevřena řada témat, u lékárníků způsob odměňování, který by podle nich měl být méně vázán na marži a více na výdej, u zubařů záležitosti vyplývající z evropských norem. „Domluvili jsme se, že tyto věci budeme dál společně řešit,“ řekl ministr.

Chrz doplnil, že nastínili premiérovi problémy obou komor, aby získali politickou podporu pro ministra Němečka, aby „měl volnější ruce“. Premiéra Chrz informoval o nevýhodné věkové struktuře zubních lékařů, jedna třetina zubařů je starší 60 let. Problémem je pro ně elektronická evidence tržeb.

Zubní lékařství jako převážně ambulantní sektor je podle Chrze aktuálně ohroženo zejména tím, že stát upřednostňuje nemocnice před ambulancemi. Projevuje se to v úhradách od zdravotních pojišťoven i ve znění zákonů. Ambulance jsou přitom platným a důležitým prvkem systému zdravotnictví, mimo jiné proto, že jsou pacientovi blíže a jejich služby jsou v porovnání s lůžkovými zařízeními levnější, řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

kampaň

Na jednu stranu nemám nic proti kampani na soucitné zacházení s kapry. Co ale nechápu, proč se do ní pouští zrovna Praha? To máte peníze nazbyt? Neměl by to dělat spíš stát nebo třeba nějaké organizace, které dostávají od státu dotace? A jak se vy sám díváte na zákaz prodeje živých kaprů? Nebylo by ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Své peníze na účtu utraťte. Do půl roku.“ Zásadní varování z mezinárodní konference

20:21 „Své peníze na účtu utraťte. Do půl roku.“ Zásadní varování z mezinárodní konference

Kořenem Zelené pro Evropu je primárně systém samotný, který ve finále generuje nekompetentní politik…