Profesor má za to, že EU a NATO jsou dvě nejúspěšnější instituce v historii, co se společné zahraniční politiky týče. Nicméně evropská zahraniční politika do značné míry závisí na vztahu se Spojenými státy. Pravil, že Evropané přijali svět, ve kterém bezpečnost evropským státům zajišťuje Amerika. „Na oplátku Evropané dělají to, co od nich USA chtějí v oblasti zahraniční politiky,“ poznamenal. Tedy Evropa samostatnou zahraniční politiku nemá. Dle profesora to není zdravý vztah.
Evropa se prý nikdy nestane regionálním hegemonem, bez USA rozhodně ne. USA jsou dle něho lepidlo, které drží Evropu pohromadě, a kdyby se Evropané museli starat sami o sebe, muselo by si například Německo bezpečnost zajišťovat samo a to by vyvolávalo nespokojenost u okolních států. Proto se evropským státům americké zajištění bezpečnosti zamlouvá, neboť mezi sebou nemusí soupeřit a mohou místo toho bohatnout. Jenže to vytváří závislost a nutnost poslouchat USA. Expanze NATO na Ukrajinu je perfektní příklad, míní Mearsheimer, a vzpomenul, jak Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy byli v roce 2008 proti se slovy, že to bude katastrofa, ale USA si prosadily svou. Kdyby tehdy dokázali USA vzdorovat, nebyla by Evropa v dnešních potížích, odhadl ještě.
Pokud by USA z Evropy odešly, Evropa by se dle mínění profesora rozpadla a každý stát by si musel zahraniční politiku dělat sám. „Evropané jsou v hrozné situaci, kdy musí následovat diktát Spojených států, aby Američany v Evropě udrželi,“ řekl. Dobré řešení prý neexistuje, má za to, že není v zájmu Evropy se od USA odtrhnout a zájem mít ochranný deštník USA nad hlavou je hluboký. Nicméně by Evropané měli více tlačit proti, když Američané přijdou s hloupými návrhy.
„Myslím, že by dávalo smysl, kdyby Francie, Německo a evropské země bránily rozšiřování NATO a více tlačily na USA, aby ukrajinskou válku ukončily dohodu mnohem dříve. Potom, co začala. Ale netlačily, následují Američany, a dopadne to tak, že Rusové na Ukrajině vyhrají, což bude mít opravdu negativní následky pro NATO a obecně pro Evropu,“ odhadl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Šebesta