„Lstiví Afghánci, prodejní. Nezcivilizovali jsme je tam, vezmeme si je k nám?“ A začal křik. A pak odveta

30.08.2021 8:24 | Ze sítí

Jak uvedl arabista Petr Pelikán v jiném rozhovoru, musí si dávat pozor na jazyk kvůli své akademické dráze. Když navštívil podcast Insider, řekl, že Afghánci jsou prodejní a že „dnes s vámi udělají obchod, ale zítra se s vámi klidně budou vraždit“. Právě tato věta je trnem v oku Matěji Michalku Žaloudkovi, zastupiteli z Prahy 3 za Zelené, který neváhal Pelikána nazvat xenofobem a obořil se na tvůrce podcastu, že si arabistu a poradce premiéra zvou, protože tak prý jeho slova normalizují.

„Lstiví Afghánci, prodejní. Nezcivilizovali jsme je tam, vezmeme si je k nám?“ A začal křik. A pak odveta
Foto: Hans Štembera
Popisek: PhDr. Petr Pelikán, orientalista, arabista a překladatel

Petra Pelikána na událostech v Afghánistánu zaráží pokrytí českých médií. Podle něho totiž pád afghánské vlády pro ČR nic významného neznamená a jedná se o psychologický šok z „pádu dekorace, o které jsme si mysleli, že je mnohem pevnější, když už byla tak strašně drahá“. Překvapuje ho také, že si zatím nikdo, ani v Česku, neposypal hlavu popelem, žádný vysoce postavený politik, voják či analytik, kteří tvrdili, že u Kábulu se bojuje za Prahu. „Nevím, jestli teď už padla Praha,“ prohodil žertovně. Podle něho je třeba si říci, že jsme prohráli, a zanalyzovat proč jsme prohráli a zajistit, aby se to neopakovalo.

Padl dotaz na práci tajných služeb, které dle tvrzení politiků nejdříve předpokládaly, že se afghánská vláda udrží měsíce nebo i roky, ale pak se ukázalo, že se jedná o otázku dní. Petr Pelikán poznamenal, že by tajné služby nepřeceňoval a připomenul minulá selhání. Nevyloučil, že situace mohla být jasná terénním pracovníkům, ale výš se to podle něj nedostalo. „Tajné služby mají kanály, že když chceme nechat uniknout zprávu, že ve Vrběticích operuje ruská rozvědka, tak to uniknout necháme,“ pravil.

Zavzpomínal na arabské jaro, které také západní tajné služby zasáhlo nepřipravené. Tajné služby se totiž dle Pelikána stýkají jen s úzkou skupinou lidí a pomíjejí jednak ulici, ale také venkov. To samé se podle něj stalo v Íránu před islámskou revolucí. „Kdyby o té íránské ulici měli alespoň trochu šajna, tak v okamžiku, kdy by první student přelézal zeď vyslanectví, tak tam poslední člen ostrahy vyslanectví stál nad hořící hromadou dokumentů a mával jim ze stupátka helikoptéry,“ odhadoval.

A rýpl si znovu do politiků, kteří ještě relativně nedávno vedli „silácké řeči“ o podpoře Afghánistánu, že by něco měli říci i teď. Vyvracel argument, že by Afghánistán byl dobrý k tomu, že jsme ukázali loajalitu ke svým spojencům, tedy hlavně k USA. Podle něho, když si spojenec vymyslí „úplnou hovadinu“, tak podporovat ho je znakem vazalství a podřízenosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …