„Množírny dětí“ pro gaye. Chystá se další rodinný zákon, dusno je už teď

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

28.08.2023 17:44 | Analýza

„To, že lékařská věda dnes umí prostřednictvím takzvaného náhradního mateřství ‚vyrobit‘ dítě na objednávku dvojici, která jej nemůže nebo nechce počít přirozeným způsobem, umožnilo vznik ‚množíren‘ dětí, které existují třeba na Ukrajině a s nimiž se dnes setkáváme i u nás,“ říká senátorka Daniela Kovářová. Vzpomíná, že na problém upozorňovala už jako ministryně spravedlnosti v roce 2010. Slýchala ale, že to bude „pár lidí ročně“. Za třináct let zde vznikl šílený systém, který je v podstatě na úrovni e-shopu.

„Množírny dětí“ pro gaye. Chystá se další rodinný zákon, dusno je už teď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Duhový průvod na Letenskou pláň završil LGBT+ festival Prague Pride

V rámci festivalu Prague Pride se v Duhovém domě na Slovanském ostrově konala i debata o tom, jak utvořit „duhovou rodinu“. Kromě manželství pro všechny, stabilní agendy aktivistů žijících ze sexuálních menšin, došlo i na téma, jak si pořídit děti. A to je v této komunitě zásadní otázka i z pohledu práva. ParlamentníListy.cz proto oslovily Danielu Kovářovou, senátorku z ústavně-právního výboru a předtím dlouhé roky advokátku zaměřující se na rodinné právo.

Na letošní Prague Pride byla díky zákonodárné iniciativě za „manželství pro všechny“ velkým tématem „duhová rodina“. A to včetně ožehavého tématu, jak si gay či lesbické páry mohou pořídit děti. V jedné z debat ocenila ředitelka vzdělávacích projektů neziskové organizace Prague Pride Tereza Kadlecová, že v Česku je velmi snadné sehnat anonymního dárce genetického materiálu a vše se děje velmi diskrétně.

V této souvislosti se rovněž pochvalně vyjádřila k tomu, že je zde navzdory zákonům a mezinárodním úmluvám takovým dětem odpíráno právo znát své biologické rodiče. V jiných zemích se v osmnácti letech mohou dozvědět, kdo to je, v Česku to kvůli důsledné anonymitě možné není. Český systém byl paní Kadlecovou popsán tak, že „jakoby systematicky porušuje právo dítěte“.

S pokrokem v medicíně a genetice se navíc „technické“ možnosti pořízení dítěte nadále rozšiřují. Možnosti oplodnění vajíčka či odnošení dítěte jinou ženou přinášejí otázky nejen medicínské, ale i etické a právní.

„Surogátní mateřství“, jak se náhradní odnošení dítěte nazývá po anglosaském vzoru, totiž vyžaduje právní úkon, jímž jsou rodičovská práva převedena z ženy, která dítě odnosila (a jeho narozením se de iure stala matkou), na ty, kteří si ji na odnošení dítěte najali.

Jana Jochová pro ParlamentníListy.cz upřesnila, že v USA, kde soukromé právo stojí na velké smluvní volnosti a dohodnout lze téměř cokoliv, jsou už při dohodě uzavírány smlouvy o převodu rodičovských práv hned po narození dítěte a soudy tyto dohody akceptují. Tento systém se utvořil praktickým užíváním. To ale v evropské kontinentální právní kultuře nejde, zde musí pravidla nastavit zákonodárce.

A v českém právu doposud taková právní úprava chyběla. Přitom pokusy o takové „surogátní“ odnošení dítěte se začínají šířit, podle Jany Jochové z Aliance pro rodinu, se kterou ParlamentníListy.cz hovořily, se jejich počet z indicií odhaduje v desítkách až stovkách.

Trestat se tak dala pouze žena, která dítě odnosila, za svěření dítěte do moci jiného. Objednatelé byli mimo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kam až to může zajít., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusespartyza8 , 28.08.2023 18:20:06
Už jen připustit takovou diskusi je zhovadilost.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…