„Musí podlézat.“ Petr Drulák sekl Lipavského za stíhačky a Trumpa

08.11.2024 17:40 | Rozhovor

Bývalý elitní diplomat Petr Drulák zhodnotil drtivé vítězství Donalda Trumpa v boji o Bílý dům jako pozitivní příklad pro českou konzervativní scénu. „Je to dobrá zpráva pro všechny, kteří jsou nejen u nás démonizováni jako populisti a extrémisti a stojí proti zavedeným korporátním médiím,“ uvedl Drulák, ale mírnil nadšení z Trumpova vítězství, protože pro Evropu to bude nejspíše znamenat nemálo problémů. Také komentoval, jak se někteří vládní představitelé snaží podlézat nové americké administrativě, například ministr Lipavský se slovy, že máme být vděční, že nám Američané svěří stíhačky F-35.

„Musí podlézat.“ Petr Drulák sekl Lipavského za stíhačky a Trumpa
Foto: Archiv PL
Popisek: Profesor Petr Drulák v Rozhovoru PL

Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách v USA naprosto suverénně, což zaskočilo i profesora Druláka. „Ta obrovská převaha, to pro mě bylo překvapení. Z těch informací, co jsem měl, jsem tak tipoval, že vyhraje Trump. Ale čekal jsem, že to bude těsné vítězství, že to bude trvat týdny, než se to dopočítá, budou se řešit nějaké spory, bude se řešit korespondenční hlasování, ztracené hlasy a prostě to, co jsme zažili před čtyřmi roky,“ uvedl Drulák v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

„To, že vyhrál takto drtivě, bylo skutečně překvapení, ale je to ukázka toho, že americká mainstreamová média a ti tzv. experti, kteří jsou vždy nějak napojeni na Demokratickou stranu, vytvářejí nějakou falešnou mediální realitu, která neodpovídá skutečnosti. Ta nálada je v americké společnosti očividně jiná,“ prohlásil Drulák.

Okomentoval také masové rušení předplatného listu Washington Post, které proběhlo pár dní před volbami, když miliardář a majitel deníku Jeff Bezos prohlásil, že veřejně nebude tento deník podporovat demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou.

„Washington Post totiž vždy veřejně podporoval ty své kandidáty a většinou to býval demokrat. A Bezos nyní porušil tuto tradici a myslím, že to udělal z dobrých důvodů, protože tito miliardáři si nemohou dovolit dělat zásadní rozhodnutí podle toho, co jejich média předkládají lidem. Oni mají svoje informace a patrně z těch informací už vyplývalo, že vyhraje Trump,“ předpokládá Drulák.

„Tenhle krok navíc nebyl ojedinělý. Chtěl bych připomenout zejména to, co jsme v posledních měsících slyšeli od šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Ten najednou letos začal veřejně vykládat, jak ho CIA nutila v době covidu cenzurovat, jak ho vydírali a tlačili na něj. A tak si říkám, že udělat tohle ve volebním roce znamená, že i Zuckerberg už věděl, jak volby dopadnou a chtěl si trochu zlepšit obraz u nové administrativy. A Bezos to udělal aspoň na poslední chvíli, aby ho vzali na milost,“ míní Drulák, že vlivní Američané si včas spočítali, jak volby dopadnou a dali najevo, že chtějí být součástí i nového establishmentu.

Podle Druláka nelze drtivý výsledek voleb, který přišel navzdory mediální masáži mainstreamových médií, považovat za jakýsi konec tradiční mediokracie. „V tom bych byl opatrný, protože už před osmi lety se to tak mohlo zdát, když Trump oslovoval své voliče na Twitteru proti všem tehdejším médiím, jejichž miláčkem byla Hillary Clintonová. Takže jde spíše o postupný proces, kdy ta korporátní média ztrácejí pomalu svůj vliv – to vidíme ostatně i v České republice, kde už je zajímavý ekosystém alternativních médií. Ale že by to byl konec korporátních médií, to si netroufnu říct, protože ta média, jako u nás CNN Prima News nebo ČT, to pořád dokážou válcovat,“ vysvětlil Drulák.

Trump dle něj ukázal západnímu světu včetně Česka recept na úspěch, kdy proti politikovi stojí vlivná korporátní média. „Ukázalo se a ostatně u nás to prokázal dvakrát při prezidentských volbách Miloš Zeman, že je lepší těm médiím nepodlézat, nepřistupovat na jejich hru a využít jiné komunikační kanály, a to vede také k úspěchu. Lidé, kteří mluví o politické změně a o záchraně společnosti, tak dnes mají možnost k lidem promlouvat skrze alternativní média, a to je velmi pozitivní zpráva,“ těší profesora Druláka.

Trumpovo velké vítězství by Drulák nepřeceňoval, protože bylo dáno zejména naprostou zoufalostí Demokratické strany, která si až na poslední chvíli uvědomila stav Joea Bidena a poté nominovala mimořádně slabou Harrisovou. „Pojďme si říct, že Trump pro mnohé také není úplně nejlepší volbou, také má vysoký věk, je nevypočitatelný a to jeho předchozí čtyřleté prezidentství se zrovna neřadí k nějakým nejúspěšnějším v amerických dějinách. Demokrati ale byli opravdu úplně zoufalí, takže Trump uspěl takto drtivě,“ zhodnotil Drulák.

Ani vítězství Donalda Trumpa podle něj nepřinese konec progresivismu a tlačení témat jako gender nebo ekologie. „Já bych nebyl optimistický, protože tyhle programy nejsou primárně poháněny americkou vládou, ale ta hlavní dynamika je na úrovni společnosti a ty kruhy, které tuto agendu prosazují, jsou pořád stejně silné. Jen tedy nebudou mít Bílý dům, tak budou mít o něco menší politickou reprezentaci, ale ve Sněmovně a v Senátu jsou ty síly vyrovnané, a naopak možná v tuto chvíli ten tlak ještě zvýší a budou po té prohře mobilizovat,“ varuje Drulák.

„Navíc bych byl opatrný v tom, co ve skutečnosti ta administrativa bude dělat, protože Trump je mistr silných výroků, ale když je ve funkci, tak se už minule ukázalo, že na spoustu věcí nedosáhne a mnohdy dělal i věci v rozporu s tím, co hlásal před volbami. Takže uvidíme,“ zopakoval bývalý diplomat, že Trumpovo druhé volební období rozhodně nemusí být pro USA nijak slavným obdobím.

Drulák komentoval ještě názorový veletoč českých vládních politiků, kteří většinou víceméně otevřeně fandili Kamale Harrisové, ale po zvolení Trumpa se začali přehánět v pozitivních reakcích, jak Trumpovo vítězství je pro Evropu a pro Česko dobré.

„Tak to je takové to klasické lokajství, kdy ti podřízení vědí, že se jim změnil pán, a ačkoliv měli radši třeba toho předchozího pána, stále je to pán a tak mu musí podlézat. To dovršil do konce ministr zahraničí Jan Lipavský, který dokonce pochválil USA za to, že nám svěří své stíhačky. Američané nám je chtěli prodat, ale místo toho, aby nám museli za to něco nabídnout nebo tak, tak my jsme jim ještě vděční a děkujeme jim, že nám dovolí si ty stroje za stovky miliard koupit. To je opravdový vrchol lokajství,“ prohlásil Drulák.

Trumpovo vítězství podle Druláka může inspirovat konzervativní tábory všude na světě, včetně České republiky. „Příklady táhnout, takže je to dobrá zpráva pro všechny, kteří jsou démonizováni jako populisti a extrémisti, slovy naší vlády. Takže to bude pozitivní efekt určitě mít. Ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že pro Evropu nebude soužití s Trumpem nijak jednoduché, protože on bude tvrdý a může nám to přinést určité problémy, může se nás snažit natlačit do konfliktu s Čínou,“ mírnil optimismus Drulák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rozpočtově "zodpovědná" vláda šetří na důchodcích, aby mohla koupit 24 stíhaček F 35 na válku s Ruskem, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 08.11.2024 20:00:22
Stíhaček, které jsou pro ČR příliš drahé, nevhodné a především úplně zbytečné. Dosavadní Jas 39 Grippen plně dostačují, ale to by Fiala a Černochová nebyli pochváleni ve Washingtonu. Ta jejich pochvala bude stát nás, naše děti a vnoučata nejen 150 miliard Kč za éra, ale k tomu se musí připočítat další náklady na úpravu letišť, nové radary, hangáry, servis a školení pilotů, mechaniků atd. Vše cca za 250- 300 miliard Kč. Je jasné, že vláda, poslanci a senátoři to ze svého platit nebudou. Bohužel. Zaplatíme to my, vládou opovrhovaní "dezoláti". Připadám si už jako někde v banánové republice a určitě takové pocity nemám jenom já.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …