Stát bude na dopravní infrastrukturu do roku 2050 potřebovat 5,1 bilionu korun. Z toho v příštích deseti letech půjde o 2,8 bilionu korun v cenách roku 2022. V průměru bude potřeba zajistit pro rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury 182 miliard korun ročně.
Za těmito částkami jsou podle ministra Kupky odvedená práce a „konkrétní věci, které naší zemí scházejí k tomu, aby splatila historický infrastrukturní dluh,“ řekl v pořadu Interview ČT24.
Pro zajímavost, první dálnice D1 se naplno začala stavět v roce 1967, ale stále není celá dokončená. „To není normální, že nemáme dokončenou základní dálniční síť. Naši sousedi to stihli rychleji. A mimochodem, to také znamená, že jim rychleji roste HDP a další ekonomické aktivity se v té zemi mohou rozvíjet rychleji,“ zdůraznil šéf resortu dopravy.
„Pro nás je to domácí úkol, který musíme splatit,“ doplnil. „Jaké dálnice chybí, to je zjevné. Pořád nám schází D35, která je tou jedinou alternativou vzhledem k přetížené D1, severní spojení západu a východu země. Ale schází nám také dopojení dálniční na jednotlivé hranice, tedy spojnice mezi Brnem a Vídni. A D11 od Prahy do Polska. A taky od Prahy na jih Čech, aby bylo možné dojet po dálnici do Budějovic a dál na česko–rakouskou hranici,“ připomněl Kupka.
„V případě D3 je už EIA hotova, ladí se vodovodní převaděč, který by zároveň v tom území vyřešil celou řadu problémů. A podobné je to i s pražským okruhem, který je další prioritní klíčovou stavbou Pro celý ten sever toho pražského okruhu teď probíhají opravdu intenzivní jednání a v letošním roce bychom rádi dovedli celou tu přípravu do fáze EIA. Ne, že bychom rádi, ale my ji tam dovedeme,“ prohlásil ministr Kupka.
„Letos nás čeká zveřejnění dokumentace kompletně pro celou tu severní část, tedy celkem pro tři stavby – od Ruzyně po Březiněves jsou dvě, a jedna pak od Březiněvsi po Satalice,“ doplnil. V současné době je v různých stadiích přípravy 900 staveb na silnicích, na železnici nebo na vodních cestách. Dopravní stavby jsou podle priorit a důležitosti rozdělené do 161 klastrů, tedy funkčních celků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.